Notatnik (Memo)

FLEJA

Użytkownik
Dołączył
Marzec 9, 2003
Posty
253
Kiedys rozpoczelem prace nad napisaniem notatnika w Delphi (przy uzyciu komponentu Memo) i chcialbym dodac do niego taka funkcje, ze po nacisnieciu na "X" (zamkniecie programu) program pytal sie czy zapisac zmiany w tekscie. (Cos takiego jak w windowsowym notatniku, word padzie czy np wordzie).
Widzialem kody zrodlowe innych programow tego typu i jakos nie za bardzo udalo mi sie dopasowac je do mojego. Moze juz ktos robil takowy programik i moglby podac jak wyglada taka procedura. Przegladalem takze stronki www, aby odnalezc odpowiedz na to pytanie i niestety nie udalo mi sie.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 

sWhite

Użytkownik
Dołączył
Marzec 14, 2002
Posty
203
wiec tak zeby napiszac notatnik to musisz pisac Aplikacje MDI
czyli tworzysz forme MDI i Druga wewnetrzna Child
i musisz stworzyc standardowo menu a masz je w zakladce standard i nazywa sie MainMenu
i do tego menu przypisujesz rozne opcje i takze skroty klawiszowe jakie tylko chcesz
<

no i reszte to juz musisz sam stworzyc czyli procedury do kazdej opcji z osobna

Powodzienia !!!
 

FLEJA

Użytkownik
Dołączył
Marzec 9, 2003
Posty
253
sWhite dzieki za wstepne podpowiedzi
smile.gif
Postaram sie uporac jakos z tym problemem (ale dopiero jak wroce z wakacji). wracajac jednak do tematu to stworzylem juz MainMenu przypisalem do niego odpowiednie funkcje.
Skroty klawiszowe itp i nawet chyba wiem w czym tkwi problem, ale coz za 10 godzinek mam pociag do Kolobrzegu. Jak cos odezwe sie na PW w razie klopotow lub tutaj.
 

erde

Użytkownik
Dołączył
Listopad 4, 2002
Posty
53
Ten notatnik wcale nie musi byc aplikacja MDI...
smile.gif

Gdy masz np button "Zapisz" to daj do niego taka procedurke:

if MessageDlg('Czy zapisac tekst?', mtConfirmation, [mbYes,mbNo],0) = mrYes then
Memo1.Lines.SaveToFile('Nazwapliku');

Pisalem to z pamieci wiec mozliwe ze gdzies zrobilem blad. Jak cos to sprawdz sobie w Helpie. Narka
 

sWhite

Użytkownik
Dołączył
Marzec 14, 2002
Posty
203
erde masz racje
nie musi to byc aplikacja MDI
ale moim zdaniem ladniej wyglada jak jest MDI
teraz juz wieksdzosc programow tego typu jest tak robionych
 

FLEJA

Użytkownik
Dołączył
Marzec 9, 2003
Posty
253
Co do tego co napisales erde to wszystko juz tak dawno zrobilem jak napisales. Ale chodzi mi o to ze chcem, aby np po zamknieciu programu (notatnika- klikajac na krzyzyk), aby program pytal sie czy zapisac zmiany w tekscie. Chyba rozumieci o co chodzi. Cos takiego jak mamy np w programie Word, gdy zamykamy plik a nastapily zmiany to przykladowo Word pyta sie czy zapisac zmiany. Takie cos chcialem zrobic w moim notatniku i nie za bardzo mi to wychodzilo. Obecnie jestem na wakacjach i znow z caffe nadaje jak wroce odezwe sie jeszcze. Za wszelkie odpowiedzi z gory dziekuje.
Pozdrawiam.
 

erde

Użytkownik
Dołączył
Listopad 4, 2002
Posty
53
To robisz dokladnie to samo tylko ze wrzuc ta procedure pod zdarzenie zamykania programu.
 

FLEJA

Użytkownik
Dołączył
Marzec 9, 2003
Posty
253
Dzieki z gory za odpowiedzi. Jakos sobie poradzilem i nie bylo to takie trudne. Jeszcze raz dzieki.
 
Do góry Bottom