Odinstalowanie programu/biblioteki

pkoper

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2006
Posty
302
Witam

Oto moje zapytanie. Jak w linuksie można coś odinstalować. Nie chodzi mi to co było instalowane przez Yasta / YUM-a / Smart-a (czyli nie żadne RPM-ki) ale o cos co sie samemu kompilowało za pomocą
Kod:
./configure

make

...
Wiadomo instaluje się różne rzeczy, biblioteki etc., a system puchnie. Jak pózniej te niepotrzebne można pousuwać. Jest do tego jakieś narzędzie, czy trzeba ręcznie ??
 

M1ch00

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 22, 2006
Posty
609
rm, tylko.
Od tego są paczki, żeby ich używać. A jak nie, to są narzędzia w stylu "checkinstall" które tworzą wszystko z makefile. Czasami, ale bardzo rzadko makefile zawiera dane deinstalacyjne i starcza "make remove" czy coś takiego.
 

pkoper

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2006
Posty
302
Originally posted by M1ch00
rm, tylko.
Od tego są paczki, żeby ich używać. A jak nie, to są narzędzia w stylu "checkinstall" które tworzą wszystko z makefile. Czasami, ale bardzo rzadko makefile zawiera dane deinstalacyjne i starcza "make remove" czy coś takiego.
No dobra ale nie wszystko jest w paczkach. Czasem tak jest ze biblioteki sa jedynie w formie do własnego skompilowania i wtedy chciał niechciał.... I teraz masz taka sytuację że sciagasz jakiś program on potrzebuje pewnych bibliotek wiec sciagasz i instalujesz. Po czym program okazuje sie kompletnym niewypałem i co. I zostajesz z tym całym bałaganem (śmietniekiem). Stąd moje pytanie.

Naprowadziłeś mnie na pewien trop i nagradzam to punktem. Ale mam nadzieje że i inni sie wypowiedzą. Może ktos bedzie miał podobny problem i skorzysta z rad, które sa tu opisane.

Pozdrawiam
 

M1ch00

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 22, 2006
Posty
609
Kod:
./configure

checkinstall

[I automagicznie się tworzy wmnd_0.4.9-1_i386.deb.]
Więc nie do końca rozumiem o co ci chodzi? Używam tego narzędzia z powodzeniem. Kilku znajomych również. [A jeżeli już coś masz w systemie, to możesz zrobić paczkę, zainstalować - zastąpi starą instalację i standardowo usunąć]
 

pkoper

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2006
Posty
302
Originally posted by M1ch00
Kod:
./configure

checkinstall

[I automagicznie się tworzy wmnd_0.4.9-1_i386.deb.]
Więc nie do końca rozumiem o co ci chodzi? Używam tego narzędzia z powodzeniem. Kilku znajomych również. [A jeżeli już coś masz w systemie, to możesz zrobić paczkę, zainstalować - zastąpi starą instalację i standardowo usunąć]

Mój linuks jest na RPM-ach a nie na DEB-ach. Jednakże u mnie zadziałało w odpowiedni sposób. Nauczyłem się czegos nowego i myśle że to juz całkowicie rozwiązuje problem.

Serdeczne dzieki za zainteresowanie tematem.
 
Do góry Bottom