Partycje..

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
Mam taka sytuacje - Mialem kompa na win 98.. Wpierw mialem 1 dysk 1,6gb, malo dokupilem 2 bodajrze 6 gb. podzielilem na partycje po 3. teraz usunolem wina mam slacka, i niewiem jak pozbyc sie zbednej partycji by miec 2 dyski 6 gb na slacka i 1,6 na winde bo braciak chce tam progsy miec.. Wiecie jak usunac partycje z dos'a badz z lina..??

Pozdro i dzieks!
 

webs

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 24, 2002
Posty
19
Tak jest

Kolega powyżej ma rację. ten program jest doskonały. Tylko z tego co zrozumiałem wywalileś WINDE całkowicie i pracujesz tylko na Linuxie.Chcesz teraz doinstalowac WINDE. Nie wiem, moge sie mylić, ale najpierw musisz zainstalowac WINDE, potem wgrac sobie powyzszy program i podzielić dysk na partycje a na końcu wgrać Linuxa. Do poprawnej pracy obu systemów należy najpierw wrgac WINDE na dysk C a potem dopiero Linuxa. WIDA bowiem musi pracowac na C jako system domyslnie a Linuxa umiescisz na innej partycji jako niezalezny system. Ale oczywiście mogłem Cie żle zrozumieć. Na pewno jedno jest pewne - czeka Cie niezła jaaaaaazda !!!!!!!!!!!!!!! :wink:
 

shackal

Użytkownik
Dołączył
Listopad 10, 2002
Posty
253
Originally posted by Major
Mam taka sytuacje - Mialem kompa na win 98.. Wpierw mialem 1 dysk 1,6gb, malo dokupilem 2 bodajrze 6 gb. podzielilem na partycje po 3. teraz usunolem wina mam slacka, i niewiem jak pozbyc sie zbednej partycji by miec 2 dyski 6 gb na slacka i 1,6 na winde bo braciak chce tam progsy miec.. Wiecie jak usunac partycje z dos'a badz z lina..??

Pozdro i dzieks!
zrobisz to linuxowym lub dosowym fdisk.

aniolku, pq partitionmagic.. jest windzianym programem.
websie, aniolek jest 100% kolezanka
smile.gif
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
dzieks

Ok juz zrobilem to tak ze Mam wina na dysq 1,6 i niech sobie tam siedzi.. 2 dysk tesz juz mam zrobiony w jedno 7,5 gb.

Ale teraz inna sprawa.. Sori ze mace ale nie wiem jak to zrobic .. za stary sprzet dla mnie
<


Wiec mialem kiedys red hata. byl na partycji linux'owej 1,7 gb. I teraz nawet jak ja usune moge stworzyc tylko taka samo (1,7 gigowa...
<
). Jak zrobic zeby zabrac miejsce z jednego dysq tak zeby mozna bylo powiekszyc partycje dla linux'a.. czy trzeba cos zmienic w ustawieniach dysq?? Bo np. trzeba tak zrobic zeby winda widziala dysk.. czy tak tez trzeba zrobic z linuxem??

A co do progsa to znalazlem baardzo dobry i prosty progs na startowej od windy 98 (bo na straym kompie ten siedzi)... zapomnialem nazwe ale jest :oops:
<
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Ja tez nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale jesli jest tak jak mowi webs to sie zgadzam. Co do usuwania partycji... to chyba nie skorzystasz z partition magic bo nie masz windy. Ja bym usunela z dosa fdiskiem, bo pod linuxem u fdiska nie zauwazylam takiej opcji. Czyli wtedy ten 1,6 gigowy musi byc C, tam instalujesz winde, 6 gigowy jest D, E czy tam inaczej... Dopiero spod zainstalowanej windy mozesz z partition magic zrobic druga partycje linuxowa na tym wolnym miejscu 6 gigowego dysku. No chyba ze jest jakis program ktory Ci pod linem albo dosem utworzy partycje linuxowa... pewnie jest tyle ze ja o tym nie wiem. A poza tym cos z bootem chyba bedzie inaczej...

A tak poza tym to ja chyba Cie zle zrozumialam...


uuuu, za pozno wyslalam post widze
smile.gif


Co do powiekszania to nie rozumiem za bardzo. Ale jesli chcesz powiekszyc linuxowa to mozna to chyba zrobic bez utraty danych w partition magic... A zreszta nie bardzo rozumiem, nie mede tu krecic.
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
partycja..

Ale spod windy tworzyc partycje linuxowa?? Hmm jeszcze tak szczerze mowiac nieprobowalem.. Moze sie da..

Robil tak juz ktos..?? Wiem ze to proste pytania, ale akurat tutaj stanolem bo red hata sam inastalowalem i loos, a partycja juz byla wiec nigdy sie tym nie zajmowalem... Wiec zrozumcie..
<
Dzieks z gory
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
tak, ja tworzylam partycje linuxowe pod winda w partition magic. Tylko trzeba je potem pod linuxem zamontowac
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
Wiec mialem kiedys red hata.[/b]
<= po co ta informacja , nie ma ona nic wspolnego z twoim problemem ,
byl na partycji linux'owej 1,7 gb.[/b]
byl , wiec po co to , napisz ze masz 1,7 GB partycje i styknie !!!
I teraz nawet jak ja usune moge stworzyc tylko taka samo (1,7 gigowa... )[/b]
a co ty chciales z 1,7 GB dysku wyciagnac wiecej miejsca .
Jak zrobic zeby zabrac miejsce z jednego dysq[/b]
z dysku , chyba partycji
tak zeby mozna bylo powiekszyc partycje dla linux'a..[/b]
uruchamiaj particion magic pod winda i poszerzaj , zreszta przy instalce powinien byc program do tworzenia partycji
czy trzeba cos zmienic w ustawieniach dysq??[/b]
a tu o co chodzi ?
Bo np. trzeba tak zrobic zeby winda widziala dysk.. czy tak tez trzeba zrobic z linuxem??[/b]
wszystko dysk odczyta , nie boj zaby ,

I FORMUJCE BARDZIEJ ZROZUMIALE PYTANIA BO TRZEBA FILOZOFA ZEBY ZROZUMIEC O CO CHODZI !
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
Aha

A to ok sproobuje.. Dzieks za wszstko, mozna chyba zamknac topic
<


Chyba ze macie jeszzcze jakis inny sposob nie wymagajacy bawienie sie winda..
<


Z gory dzienks
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
Re: partycja..

Originally posted by Major
Ale spod windy tworzyc partycje linuxowa?? Hmm jeszcze tak szczerze mowiac nieprobowalem.. Moze sie da..

Robil tak juz ktos..?? Wiem ze to proste pytania, ale akurat tutaj stanolem bo red hata sam inastalowalem i loos, a partycja juz byla wiec nigdy sie tym nie zajmowalem... Wiec zrozumcie..
<
Dzieks z gory

no a spod czego ? , wejdz w particion magic i se utworz !! ext2 ( ile tam linux u ciebie bedzie zajmowal ) i swap ( dwa razy wiecej niz masz ramu , jesli masz 256 to niepotrzebne bedzie ) ,

przy instalce red hata mozesz se walnac disk druidem albo fdiskiem tylko ze dane stracisz ....
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
zeusik..

to ze mialem rh to ciekawostka, dlaczego by nienapisac??

To ze mam 1,7 gb partycje to fakt, i to ze trzeba ja poszerzyc to tez fakt, pytanie jak. A niechce wyciagnac wiecej miejsca tylko odkroic wiecej miejsca na nia z dysq.

Wiem ze dysk przeczyta i nieboje o dysk zaby, ale oto zeby linux ja znalazl i zapytal czy ma sobie np. ten dysk przerobic na partycje.

Aaa i niewiedzialem ze partiton magic robi linuxoskie partycje..

Jedyne z czym sie zgodze to to ze zeby zorzumiec trzeba filozofa.. choc moze trzeba sie tylko troszke wysilic.

Ale Loos wiem ze pewnie ja przykwasilem, bo z punktu widzenia bardziej zawaansowanych to sa banaly..

Myslalem ze ten dzial NEWBIE jest dla takich jak ja.. ale nawet jak to poco odrazu takie cos pisac zeusik.. niepootrzebne nerwy..

Rispekt....
 

Nisia

Użytkownik
Dołączył
Listopad 29, 2002
Posty
243
Linux o nic nie zapyta, bo jemu to zwisa ile ty masz partycji. Wiec jesli to jest druga linuxowa to tworzysz dla niej katalog w /mnt i do pliku fstab dadajesz informacje o pratycji dev/hda[iles tam - ile to zobaczysz w fdisku]
obok dajesz sciezke czyli /mnt/nazwa katalogu... Zreszta obejrzysz sobie fstab to sie zorientujesz

Hmm, moze filozofia nie trzeba zeby zrozumiec... ale wiesz, ja czytam Twoj post 3 razy i nie rozumiem co ty chcesz w koncu powiekszac, nowa partycje, czy te na ktorej masz slacka... Widac tepa jestem jakas. A poniewaz zrozumialam ze chodzi o nowa parrtycje linuxowa to pisze jak wyzej. Jesli nie o nowa to nieaktualne...
smile.gif
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
re : major

no to ta partycje 1,7 GB poszerzysz particion magiciem , i zrobisz co na niej chcesz ,
nom particion magic da sie robic linuxowe partycje , i nie tylko to ,

jakie banaly ? dla zaawansowanych ? eh...zebys wiedzial ile ja sie kisilem , ile usuwalem partycje bo byla za mala, bo zle zainstalowany linux, a tu zapomnialem swap wcisnac , a tu to a tu tamto ....

post troche zle sformuowany mnie wkurzyl , bo napisales ' jak powiekszyc dysk ' eh
smile.gif
,i jeszcze kilka rzeczy ...

uzyj particion magic , a zobaczysz jakie to proste, tam tylko myszka nastawiasz ile chcesz miec miejsca , jak poszerzyc o ile , uda sie na pewno
 

shackal

Użytkownik
Dołączył
Listopad 10, 2002
Posty
253
Re: re : major

Originally posted by zeusik_
no to ta partycje 1,7 GB poszerzysz particion magiciem , i zrobisz co na niej chcesz ,
nom particion magic da sie robic linuxowe partycje , i nie tylko to ,

jakie banaly ? dla zaawansowanych ? eh...zebys wiedzial ile ja sie kisilem , ile usuwalem partycje bo byla za mala, bo zle zainstalowany linux, a tu zapomnialem swap wcisnac , a tu to a tu tamto ....

post troche zle sformuowany mnie wkurzyl , bo napisales ' jak powiekszyc dysk ' eh
smile.gif
,i jeszcze kilka rzeczy ...

uzyj particion magic , a zobaczysz jakie to proste, tam tylko myszka nastawiasz ile chcesz miec miejsca , jak poszerzyc o ile , uda sie na pewno
wszystko sie zgadza, zeusiku,
ale on chcial to zrobic spod linuxa albo dosa, a partition magic jest chyba jedynie pod windy wszelkiej masci.
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
shackal ...

dos - fdisk ;
linux ; disk druid , fdisk l przy instalacji l straci dane ale bedzie mial upragnione partycje ...
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
fdisk

No wlasnie ale fdisk moze stworzyc partycje, a nie ja powiekszyc.. ale partition magic, da sobie rade bo juz probowalem i jest tam taka opcja.. narazie mam zainstalowanego slacka na 1.78 gb i jakos dziala... Bede go reinstalowal, ale potrzebna mi jest pomoc w drobnej sprawie - mysz. Bo na tym starym rzechu nie ma standardowego portu dla myszki tylko mam przez taka przejsciuwke (z okraglego, na szeregowy bodajrze.. :oops: :oops: :oops: .. tak to sie nazywa?? wiem ze kwas pytanie, ale albo niewiem albo zapomnialem :oops: :oops: :oops: no ale fakt faktem ze przez taka przejscioowke mi dziala) i jeszcze w xf86cfg dziala ale np. w KDE, badz GNOME juz stoi w rogu i nara... A cos mi sie wali w xf86cfg, bo niemoge otworzyc tego okienka gloownego konfiguracyjnego.. pisze cannot open config file.. zmienilem juz nawet nazwe xf86config.new na cos ale nadal cos jest zle.. wiecie dlaczego?? ale wszystko opocz tego i polskich liter dziala
<
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
oj , trafiles , mam to samo co ty , myszka usb , i walek , w red hatcie przy instalce wszystko bylo w porzasiu bo wybierales port myszki a tu walek slack nie ma czegos takiego ,

b4d4ss mowil mi ze potrzebna jest jakas ingerencja w jadro czy cos , w ogole musisz przekompliowac jajko , eh slack to nie distro dla poczatkujacych , wszystko ustawiasz samemu, niby dobrze , z drugiej strony zle , eh...szczerze mowiac to w linuxie myszka jest niewiele potrzebna ...

szukalem w necie o tym , wpisz ' myszka pod slacka ' , 'usb pod linuxa ' , byly duzo o tym , jednak nadal nie wiedzialem o co chodzi i zostawilem to , moze jeszce kiedys do tego powroce , eh...

powodzenia....
 
Do góry Bottom