Partycjonowanie

krzychu1991s

Użytkownik
Dołączył
Listopad 11, 2007
Posty
26
Witam
Tak wygląda menu partycjonowania w linuxie tryb instalacji textowy:

IDE master (hda)- 120gb

nr1 główna 74gb~~~~B K ntfs media/hda1 (na tej mam windowsa)
nr2 logiczna 35gb~~~~K ntfs media/hda5 (pusty na dane z windowsa przeznaczony)
nr6 logiczna 10gb~~~~F ext3 media/hda6 (tutaj chce mieć linuxa(pusty))

K- dane niebeda usuwane tak przynajmniej pisze.
F-Bedze formatowany

no i jak zatwierdzę pisze mi tak

"Brak głownego systemu plikow
Niezdefiniowano głównego systemu plikow"

Niewiem co to jest to B ale mogę go przestawiać co mam zrobić ?
A mam sam tworzyć jeszcze jedna partycje swap czy linux sam to zrobi?
 

pkoper

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2006
Posty
302
Originally posted by krzychu1991s
Witam
Tak wygląda menu partycjonowania w linuxie tryb instalacji textowy:

IDE master (hda)- 120gb

nr1 główna 74gb~~~~B K ntfs media/hda1 (na tej mam windowsa)
nr2 logiczna 35gb~~~~K ntfs media/hda5 (pusty na dane z windowsa przeznaczony)
nr6 logiczna 10gb~~~~F ext3 media/hda6 (tutaj chce mieć linuxa(pusty))

K- dane niebeda usuwane tak przynajmniej pisze.
F-Bedze formatowany

no i jak zatwierdzę pisze mi tak

"Brak głownego systemu plikow
Niezdefiniowano głównego systemu plikow"

Niewiem co to jest to B ale mogę go przestawiać co mam zrobić ?
A mam sam tworzyć jeszcze jedna partycje swap czy linux sam to zrobi?

Wydaje mi się że to chodzi o BOOT. Po "windosowemu" że jest to partycja aktywna, czyli że z niej startuje komputer.
 

krzysiek91625

Użytkownik
Dołączył
Listopad 26, 2007
Posty
3
Nie jestem pewien ale w instalatorze możesz poszukać takiej opcji jak puknt montowania. Ja też kiedyś miałem podobny problem i po ustawieniu tego punktu śmiga jak należy :faja:

Jaką dystrybucję chcesz zainstalować?

A co do swapu to raczej jeśli będziesz korzystał z propozycji instalacji instalatora, to on go ustawi. Ja jednak ustawiam go własnoręcznie, słyszałem że powinien wynosić do 2 razy RAM, i tak też robię ;] Pozdrawiam
 

malinka

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 20, 2003
Posty
34
trochę dziwnie ustawiasz partycje, jeżeli nie masz doświadczenia w partycjonowaniu pod linuxem ściągnij np. hiren's boot cd w nim będzie partition magic z którym poradzisz sobie bez problemu. proponuje taki podział dysku :
part 1 system win - 15 gb ( na system w zupełności wystarczy, poza tym spokojnie możesz robić obraz partycji- chodzi o ilość zajmowanego przez niego miejsca)
part 2 linux /główna - 15 gb również w zupełności wystarczy
part 3 linux swap ~ 2xram
part 3 linux /home - ile sobie życzysz
part 4..... pozostale partycje
dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracisz własnych danych w linuxie jeżeli chcesz go przeinstalować ( niektórzy robią to często
smile.gif
), poza tym nigdy nie zapisuj własnych danych pod systemem tylko na oddzielnych partycjach ( padnie system możesz go szybko odtworzyć z obrazu danych już nie). Jeżeli ktoś się nie zgadza jego sprawa jednak taki podział jest najbardziej optymalny i rozsądny. jako system plików w linuxie najlepiej użyć reiser fs jest dużo lepszy od pozostałych.
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
malinka, Ja nie radziłbym dawać partycji windowsowskiej 15GB, fakt nie zawsze się takie coś dzieje, ale często można takie coś odnotować, mało osób wie, że 8 GB jest optymalnym rozmiarem i ZALECANYM. W dodatku nie każdy ma duży dysk.

krzychu1991s, : "Brak głownego systemu plikow
Niezdefiniowano głównego systemu plikow"

Chodzi poporstu o montowanie partycji, musisz poprostu tutaj :

nr6 logiczna 10gb~~~~F ext3 media/hda6 (tutaj chce mieć linuxa(pusty))

Zamiast media/hd6 dać "/" jako główny katalog.

Co do SWAP'a zalezy jaką dystrybucje chcesz wcisnąć, jedne automatycznie ją tworzą, a w innych musisz sam je zrobić.
 

malinka

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 20, 2003
Posty
34
@ B33RK4 masz rację lecz nie do końca się z tobą zgodzę, owszem 8 gb było zalecane i rzeczywiście najczęściej wystarcza ale założenie 8 gb dotyczyło przede wszystkim fat 32 gdzie po przejściu 8 gb zmieniał się rozmiar klasta. Poza tym moja wypowiedz związana jest z własnymi obserwacjami, wxp na którym pracuje w tej chwili stawiany był dokładnie 15.09.2004 jest zadbany i chodzi szybciej niż niejeden nowy nie ma na nim żadnej gierki lecz i tak zajmuje w tej chwili 11,3 gb, z czasem się
smile.gif
nazbiera a programy coraz częściej zajmują wiele miejsca trzeba o tym pamiętać.
Moja odpowiedz dotyczy kolegi który ma 120 gb dysk a co za tym idzie dość miejsca na podziały.
 

Atid

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 2, 2002
Posty
589
A czy to wazne ile na co? Dysk jest jak mieszkanie - kazdy go dzieli wedle wlasnych potorzeb
<
 

dioz

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 28, 2007
Posty
109
instalacja przebiega nastepujaco podzielony juz dysk wedlig wlasnych potrzeb na jednym zaznaczasz zeby formatowal jako ext3 drugi natomiat mnie wiecej 500mb dla pamieci SWAP...a i jeszcze jedno daj jako punkt docelowy "/" idziesz dalej i powinno sie zainstalowac bez problemu....
 
Do góry Bottom