[Pascal] Problem z kompilacją programu

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Witam! Niedawno zaczełem uczyć się Pascala. Jeszcze sam nie potrafię stworzyć programu, ale zaczynam już powoli rozumieć. Ściągnełem kompilator Free Pascal Compilator i z kursu z którego się uczyłem przepisałem mały kod (widać na zdjęciu) i podczas kompilowania wystapił błąd. Coś może źle zrobiłem? Może nie powinienem wstawiać spacji między znakami a nawiasem? Jeszcze nie zdziwiłbym się gdyby był w tym kodzie jakiś błąd, ale w katalogach tego programu znalazłem gotowe programy do skompilowania. W nich też był błąd z kompilacją. Co to może być? Co robić? POMOCY!!!

Pozdrawiam!


sb.gif
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
Pisze Ci, w ktorej lini masz blad -> czytaj dokladnie

brak wyrazu
Kod:
program
na samym poczatku
//edit
lepiej napisze calosc:
Kod:
program nazwa_programu;
+ brak srednika na koncu trzeciej lini od konca?[/code]
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Linijka

No właśnie nie wiem. To moje początki, nie znam zabardzo tego kompilatora. Może znasz jakieś inne? Może są lepsze od tego?
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
Re: Linijka

Originally posted by BackPack
No właśnie nie wiem. To moje początki, nie znam zabardzo tego kompilatora. Może znasz jakieś inne? Może są lepsze od tego?
ponoc Free Pascal tez jest niezly, ale zawsze mozesz sciagnac Turbo Pascala. Ja sie nie znam. programowanie dla mnie to wujek samo zlo... :/
ech. i nie wiem czy to dobra rada, ale wydaje mi sie, ze nie powinienes uzywac polskich znakow diakrytycznych. ale to tak moim bardzo skromnym zdaniem...
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Gubię się

Dalej to samo... wpisałem nazwę programu jak mi pokazałeś i dalej błąd. Może lepiej zacznę się uczyć C++?
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
zauwazylem kolejny blad (?) - brak srednika po imie:string <-
popraw, przekopiuj kod programu (jesli sie da) lub daj screena + screena z kompilacji.
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Dalej to samo

No więc tak: Poprawiłem ten błąd ze średnikiem, ale dalej się to pojawia!!! Screen niżej V

s.gif


Postanowiłem jeszcze przepisać coś innego. Widać tam obliczenia matematyczne, ale dalej ten sam błąd:

2.gif


Tylko tam gdzie jest "Write (123);" to ja mam to zapisane "Write ('123');", bo nie miałem czasu zrobić i przesłać na serwer screena. ;]

Zaczynam się trochę wkurzać...
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
hmm... dziwne... powinno dzialac. moze kompilatorowi cos brakuje? az sciagne FP i sprawdze...
 

FDJ

Były Moderator
Dołączył
Maj 23, 2005
Posty
1044
no tak ,ale jak w delphi pisze jakis program to end; konczy begin ,a end. program .
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
@BackPack - wlacz sobie okienko wiadomosci kompilatora
Kod:
compile->compiler messages
daj alt+r i enter lub ctrl+f9. i tak przed uruhomieniem programu musi go skompilowac.
w tym okienku, o ktorym wyzej wspomnialem, bedziesz mial bledy jakie sa w programie. jak nie bedziesz umial ich poprawic to znow przepisz lub wrzuc program (razem z tym okienkiem o bledach).
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Zimana kompilatora

Ja teraz zmieniłem kompilator na Turbo Pascal i jest wszystko OK! Już nawet stworzyłem swój pierwszy "program"! Tylko właśnie przy zapisywaniu tego mojego programu,kompilator zapisuje go w swoim formacie pliku. To rozumiem, ale jak daje Compile(czyli kompiluje) to też zapisuje w tym samym formacie, a nie w jako Aplikacja. Wtedy trzeba uruchmiać Turbo Pascala, żeby otworzyć ten program. Jak to zrobić, żeby powstał plik jako .exe(aplikacja)? Bo chyba w Pascalu to do .exe się kompiluje, tak?

Pozdrawiam i proszę o wytłumaczenie mi tego...
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
jesli kompilujesz to automatycznie jest tworzony plik *.exe. Poszukaj tego swojego pliku, moze nie jest tylko w tym samym katalogu. zawsze mozesz isc na latwizne i nadac plikowi jakas dziwna nazwe, skomplilowac i w windowsie dac szukaj, wpisac ta dziwna nazwe i powinno wyskoczyc
<
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Problem

Ale jak daje Compile to nie wyświelta gdzie zapisać tylko gdzie zapisał. No to ja tam wchodzę w ten katalog i widać plik *.PAS(bo w takim foramcie zapisuje Turbo Pascal). Nawet szukałem wyszukiwarką i nic! Tylko znajduje plik *PAS. Jeszcze coś pokombinuję.
 

mks

Użytkownik
Dołączył
Marzec 12, 2006
Posty
370
hm... niemozliwe? nie wiem - powinien exek byc automatycznie tworzony. moze poszukaj w opcjach Pascala - moze tam jest sciezka gdzie to zapisuje. ale moim zdaniem na pewno w katalogu Pascala (w glownym Pascala badz w jakims podkatalogu).
 

BackPack

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 21, 2006
Posty
13
Wszystko OK!

Teraz już wszystko jest OK! W opcjach przy kompilacji w Destinadion było ustawione na Memory, a miałobyć na Disk. Zapisuje w formacie .exe!

Pozdrawiam!
 
Do góry Bottom