Podkręcenie aparatu fotograficznego (makrofotografie)

Samuel

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 1, 2010
Posty
3
Witam.
Czytałem kiedyś w FOCUSie, że hackerzy często robią oprogramowanie na różny sprzęt, między innymi aparaty fotograficzne. Np opcja robienia zdjęć po wykryciu ruchu itp.
Ja mam strasznie stary aparat, ale podoba mi się jak wychodzą z niego zdjęcia. Jednak by dobrze łapał ostrość muszę robić zdjęcia z przynajmniej 13cm. Chciałbym to zmienić:rolleyes: jednak nie potrafię.
Aparat to OLYMPUS D-425

Da się coś z tym zrobić?
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Uważam, że da się coś z tym zrobić ale nie w tym aparacie. To tak jak z samochodem. Produkując go autorzy zostawiają mu pewien zapas funkcji koni mechanicznych, spalania, itd. Aby wykorzystać w pełni możliwość samochodu potrzebny jest procesor/chip na którym zainstalowane jest oprogramowanie wymuszające dane opcje. Ale takowy chip trzeba też mieć gdzie zainstalować w samochodzie, aby mógł wykonywać swoją pracę.
Tak samo jest chyba w aparatach. Oprogramowanie pewnie, ktoś by Ci napisał w dziale zlecenie, gdybyś napisał tam, jednak samo oprogramowanie nie może nic, musisz mieć sprzęt chip, na który instalujesz to oprogramowanie. Musisz mieć również możliwość rozszerzeni aparatu o takowy chip, a tego nie masz. Dodatkowo co Ci on wymusi jeśli zoom optyczne Twojego aparatu jest zerowy? Przecież to oprogramowanie wymusza Ci możliwość na istniejącym sprzęcie, a nie dokłada Ci nowych opcji, nie dokłada nowego sprzętu prawa? Jeśli by tak było to każdy kupowałby najtańszy aparat np za 100 zł i podkręcał by go do ceny takiego za 10000.
Moim zdaniem zainwestuj w nowy aparat.
Ja Ci tylko doradzam zrobisz jak ze.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Samuel

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 1, 2010
Posty
3
Masz rację i wiem, że sprzętu mi nie doda, ale jedyne czego bym mógł od tego aparatu oczekiwać i czego bym chciał to by łapał ładną ostrość już przy 5 cm albo mniej a nie przy 13.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Ładną ostrość jakiego obrazu, co byś chciał z 5 cm fotografować?
Daj przykład, bo nie wiem o co Ci chodzi... Czy to ma być mucha czy może zdjęcie osób na którym ma być widać twarze... To jest różnica.
 
Ostatnia edycja:

Samuel

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 1, 2010
Posty
3
Muchę, owady. Biżuterię. Właśnie takiej wielkości przedmioty. Ale aparat łapie ostrość (z włączoną funkcją makrofotografi) ładnie od 13 cm. Próbowałem kiedyś od 5 co centymetr i przy 13 było świetnie. Przy 11 już tak 8/10.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Znajomy muchę, owady, ptaszki, itp fotografował tak, że ostrość była idealna aparatem wartym ponad 3000 zł, a Ty chcesz je fotografować swoim wartym 300 zł? To chyba trochę nie rozsądne nie uważasz?
Jak się czegoś nie da, to żeby nie wiem jak się starał nic z tego nie będzie.
Masz proste 2 wyjścia:
1) Jeśli pracujesz odłóż trochę kasy i zainwestuj w nowy aparat, ale bądź przy tym ostrożny. Nie kupuj czegoś czego nie wiesz jak służy. Mam wielu znajomych, którzy robili taki błąd. Brali aparat dla zaawansowanych, a potem gdy trzeba było ustawiać do byle zdjęcia każde najmniejsze opcje np światło zewnętrzne itd, gubili się. Jeśli trochę się znasz kup sobie coś dla średnio-zaawansowanych np canon 50D. Dlaczego akurat jego Ci polecam? Robisz zdjęcia nie patrząc na ekran LCD tylko przez tzw. "dziurkę" do robienia zdjęć. Daje to oszczędność baterii, chyba nawet x2 niż zwykle. Gdyż ekran LCD służy wyłącznie do oglądania zdjęć. Oczywiście możesz wybrać każdy inny aparat wszystko zależy od Ciebie i od Twoich funduszy.
2) Nie kupować aparatu, robić zdjęcia w takiej ostrości jaką masz lub nie fotografować owadów, itp małych przedmiotów.
Jeśli mogę Ci jeszcze jakoś doradzić/pomóc pisz śmiało.
Pozdrawiam.
 
Do góry Bottom