podpiecie 2 dyskow

gabcio

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 2, 2007
Posty
45
Mam taki problem- chcialbym zainstalowac slackware 12 na moim kompie, mam dysk podlaczony do kompa 80 gb i na nim mam windows- jest on podlaczonu do ide i na zworce ma single, i mam tez nagrywarke dvd podpieta do ide II. Probowalem podlaczyc do ide dwa dyski jeden na master (ten drugi dysk 12gb na ktorym planowalem zainstalowac slackware i na nim w mbr zainstalowac grub) i drugi z windowsem na slave- niestety zadnego mi nie wykrywa w biosie... kolega powioedzial mi ze moze sie "gryza" i kazal podpiac do ide II dysk na master a naped na slave. Wszystko bylo by w porzadku gdybym mogl ustawic nagrywarke dvd do botowania jako pierwsza zebym mogl zainstalowac slackware, a jak jest podpieta na slave to jej nie wiedze w biosie zebym mogl ja ustawic jako pierwsza do botowania... Mysle ze dosc dokladnei opisalem sytuacje wiec prosze o pomoc, zalezy mi na tym tylko zebym mogl zbotowac z dvd slackwere i zainstalowac...
 

Alliata

Użytkownik
Dołączył
Listopad 3, 2007
Posty
378
A nie lepiej Paragon 2007 wydzielić miejsce na dysku dla linuksa ? Nie musisz formatować partycji aby to zrobic.
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
Może ustaw zworke na "cable select" wtedy powinno pójść, to jest normalne, ja też miałem podobny problem i się z tym bawiłem dopóki problemu nie rozwiązałem.
Alliata - co z tego że wydzieli miejsce jak on musi jeszcze zainstalować Slacka? co to mu da, że tylko partycje zrobi...
 

fr0zon

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 12, 2007
Posty
147
Masz dwie opcje:

I. Opcja
[==IDE1(płyta gł.)[==DVD(slave-środek taśmy IDE)[==HDD80GB(master-koniec taśmy IDE)
[==IDE2(płyta gł.)[==(wolne-środek taśmy IDE)[==HDD12GB(master-koniec taśmy IDE)

II. Opcja
[==IDE1(płyta gł.)[==(wolne-środek taśmy IDE)[==HDD80GB(master-koniec taśmy IDE)
[==IDE2(płyta gł.)[==DVD(slave-środek taśmy IDE)[==HDD12GB(master-koniec taśmy IDE)

Legenda:
[== - wtyczka na taśmie IDE

Może takie opcje przetestuj
<
Chciałem to troche zobrazować byś się nie pogubił. Spróbuj i daj znać.
Ja bym też zrobił inaczej ta instalacje. Najpierw na jednym podłączonym HDD zainstalował linuxa i ustawił go na IDE1 jako master.
Czyli system domyślnie z 12GB startuje linuxem. Po instalacji Lincia podłaczył sam dysk na windoze i zainstalował. Po tym podłączył all według opcji nr I. Teraz przy starcie kompa laduje sie linux i nic nie wiadomo ze masz jeszcze XP. Jesli chcesz odpalić XP wlaczasz Boot-Menu (umnie klawiszF11-płyta gł. GIGABYTE). Wybierasz botowanie z HDD gdzie masz XP. Ja miałem taką opcję kiedyś na rodzeństwo by mi w XP nie buszowali i nie grali.
Nie chciałem haseł na XP tylko Linuxem ktorego nietrawia zniechecic...
<


Mam nadzieję ze moj post pomoże Ci
<
Jak co pytaj
<
 

B33RK4

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 3, 2007
Posty
598
Odradzałbym takiej zabawy w instalowanie systemu. Najlepiej zainstalować GRUBa/Lilo. Po co bawić się w przełączanie w BIOS'ie z którego dysku ma bootować, jak mozna bez problemu, ładnie, wygodnie i estetycznie w programie rozruchowym zrobić.
 

gabcio

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 2, 2007
Posty
45
Dzieki chlopaki (w szczegolnosci tobie fr0zon za dokladne opisanie jak mam podlaczyc).
A wiec zrobilem tak jak fr0zon napisal pierwszym sposobem i wszystko jest jak trzeba:) zainstalowalem slackware 12 skonfiguroqwalem lilo i linux mi startuje jak trzeba:) jak dam windows to niestety mi nie startuje ale bede sobie ustawial w biosie jak bedzie mi potrzebny windows albo jak rodzenstwo bedzie siedziec przy kompie a juz w slackware widzialem takie cos jak konfiguracja lilo czy jakos tak (bylo po angielsku to nie wiem dokladnie ale pisalo LILO wiec cos zwiazane z lilo:))wiec troche sie pobawie i bedzie jak trza... Jeszcze raz wielkie dzieki chlopaki!!!

P.S. Teraz bojowe zadanie zainstalowac neostrade... ale mysle ze po kilku probach mi sie uda... tylko bede musial zmienic haslo na roota bo jak instalowalem slacka to cos nie chcialo sie pisac to moje haslo wiec kilka enterow i nie mam hasla- az strach sie do sieci podlaczac...
<


EDIT: Sory ale zle powiedzialem- nie zrobilem dokladnie jak fr0zon napisal tylko tak
[==IDE1(płyta gł.)[==DVD(slave-środek taśmy IDE)[==HDD12GB(master-koniec taśmy IDE)
[==IDE2(płyta gł.)[==(wolne-środek taśmy IDE)[==HDD80GB(master-koniec taśmy IDE)
czyli lilo mam na dysku 12 gb na ktorym mam zainstalowanego slackware w mbr i jak sobie ustawiam w biosie zeby mi pierwszy botowal dysk 80 gb z windowsem to odrazu mi sie uruchamia windows- czyli wszystko git:)
 

fr0zon

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 12, 2007
Posty
147
Ale widze ze moj schemat Ci pomogl.
<
Ciesze sie ze pomoglem w jakims tam stopniu. Wsumie to co ty zrobiles roznie sie podlaczeniem dyskow, poprostu zaminiles je miejscami
<



Nie trzeba nic w biosie zmieniac. Wystarczy jak plyta gl. ma Boot Menu np pod f11 lub f12 to podczas startu wciskamy i jak sie ukaze menu zmieniamy dysk z ktorego ma sie sys bootowac
<
 
Do góry Bottom