Policja

crysis150

Użytkownik
Dołączył
Marzec 2, 2011
Posty
11
Witam jestem nowy na tym forum i mam takie pytanie.Za co może przyjechać policja sprawdzić komputer.Czy np za skanowaniu komuś portów może przyjechać?
Dzięki za odpowiedzi.
 

kratek210

Użytkownik
Dołączył
Listopad 24, 2010
Posty
45
Nie wiem za co moga przyjechac ale za skanowanie portow raczej nie.
ja skanuje sobie porty (w polsce) jak mi sie podoba. Skanowalem serwery bankow rzadowe policji i jeszcze nikt u mnie nie byl. PONOC w usa skanowanie jest zabronione
 

crysis150

Użytkownik
Dołączył
Marzec 2, 2011
Posty
11
Aha to dobrze.Dzieki za odpowiedz i pozdro dla ciebie.A i jeszcze przez jaki program najlepiej skanować bo ja mam jakis wgatescan 3.0.A moze jest jeszcze jakis lepszy program.
 
Ostatnia edycja:

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
O to link który może trochę wyjaśnić. http://prawo.vagla.pl/node/7487 .
Nie jestem pewien czy skanowanie (portów !) jest dozwolone (raczej nie jest dozwolone). Ping-owanie maszyn (!) ma większą szansę, ale kto to tam wie z Polskim prawem, najlepiej przysiąść do kodeksu i czytać oraz zapytać się jakiegoś prawnika. Puki nie masz pewności zakładaj że jest to nielegalne.
 
Ostatnia edycja:

kratek210

Użytkownik
Dołączył
Listopad 24, 2010
Posty
45
Nie wiem czy dobrze myślę, ale skanowanie portów raczej nie daje informacji nie przeznaczonych dla nas (na chłopski rozum). Skoro serwer jest wystawiony dla internautów to mają oni prawo wiedzieć jakie usługi oferuje dana maszyna. Jeżeli jakaś usługa nie jest przeznaczona dla zwykłego Kowalskiego prawdopodobnie będzie zabezpieczona. Jeżeli tak nie jest i np port vnc jest otwarty i bez hasła i w ten sposób uzyskamy dostęp do komputera nie złamiemy wtedy żadnego zabezpieczenia i raczej żaden Sąd nas za to nie skarze. Podobnie sprawa ma się z niezabezpieczonymi sieciami WIFI. Skąd zwykły człowiek ma wiedzieć czy to jest sieć sąsiada a nie hotspot? Mówię tak jak mi się wydaje na chłopski rozum i logikę. Ale jak większość wie nasze prawo nie ma z logiką i sprawiedliwością wiele wspólnego. Po mojemu jest to temat rzeka... Mimo ,że jest to offtopic to nie jest to forum prawnicze :) Powiem tyle ja skanowałem skanuje i będę skanował :) A z programów polecam nmap, najlepszy według mnie. Pozdro 4all
 

redbullsnuff

Użytkownik
Dołączył
Marzec 4, 2011
Posty
3
Na chłopski rozum to pedofil powinien odsiedzieć więcej niż osoba jadąca pod wpływem alkoholu rowerem, ale polskie prawo nie "działa" na chłopski rozum.
 

thewirelessterrorist

Użytkownik
Dołączył
Luty 26, 2011
Posty
12
Jeżeli tak nie jest i np port vnc jest otwarty i bez hasła i w ten sposób uzyskamy dostęp do komputera nie złamiemy wtedy żadnego zabezpieczenia i raczej żaden Sąd nas za to nie skarze. Podobnie sprawa ma się z niezabezpieczonymi sieciami WIFI. Skąd zwykły człowiek ma wiedzieć czy to jest sieć sąsiada a nie hotspot? Mówię tak jak mi się wydaje na chłopski rozum i logikę
Niestety jesteś w błędzie. Nawet bezprawne wejście do niezabezpieczonego PA na stronie jest już złamaniem prawa i mogą być na to nałożone odpowiednie sankcje o ile sprawa zostanie zgłoszona na Policję i dalej do sądu. Co do Wi-Fi jest podobnie tylko szary user nie będzie wiedział jak sprawdzić czy ktoś się logował.
pozdro ;]
 

kratek210

Użytkownik
Dołączył
Listopad 24, 2010
Posty
45
Niestety jesteś w błędzie. Nawet bezprawne wejście do niezabezpieczonego PA na stronie jest już złamaniem prawa i mogą być na to nałożone odpowiednie sankcje o ile sprawa zostanie zgłoszona na Policję i dalej do sądu. Co do Wi-Fi jest podobnie tylko szary user nie będzie wiedział jak sprawdzić czy ktoś się logował.
pozdro ;]
Fajnie wiedzieć czyli jak jakiś "ciumok" wrzuci na serwer tajne dane a ja przypadkiem kliknę w link, np z wujka google to mogę iść pierdzieć za to albo dostać grzywnę? Podejrzewam ,że sąd łagodniej by na to patrzył, co nie zmienia faktu ,że mamy delikatnie mówiąc po****ne te nasze prawo. Czyli skanowanie portów też jest nielegalne? Może przeskanuje porty na HCP i zobaczymy co się stanie :) podejrzewam ,że tylko 80 i 443 będą ewentualnie 25 i 110 :)
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
W "google" można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, co nie oznacza że można je klikać.
 

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Wszyscy macie zerowe pojęcie o prawie polskim, mieliście z nim do czynienia może kilka razy a piszecie, że jest źle ułożone. Nawet porywacie się na stwierdzenia co jest legalne a co nie, co mogą zrobić w sądzie a co nie. To jest pytanie dotyczące prawa a pytania dotyczące prawa zadaje się prawnikom - nie informatykom. Od nas możesz dostać niepewne informacje a na brak pewności lepiej sobie nie pozwalać. A Wy wszyscy którzy mu "doradzaliście" - zastanówcie się czy warto napisać jednego posta, który może komuś spieprzyć życie, jeżeli nie macie o czymś pojęcia to to przemilczcie.
 
Ostatnia edycja:

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Żeby nie było nie dyskutuję (z moderatorem) :D .

[...]
Puki nie masz pewności zakładaj że jest to nielegalne.

W "google" można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, co nie oznacza że można je klikać.

discovery44 określeniem:


możesz sprawić że ktoś poczuje się niesprawiedliwie osądzony, tym bardziej że:

[...]
To jest pytanie dotyczące prawa a pytania dotyczące prawa zadaje się prawnikom [...]

[...]
najlepiej przysiąść do kodeksu i czytać oraz zapytać się jakiegoś prawnika.[...]

Podkreślam że nie dyskutuję, tylko wyrażam swoją prośbę o to abyś bardziej precyzował mówiąc wszyscy z reguły mówi się za dużo. Mam nadzieję że się nie obrażasz gdyż nie taki cel ma ten post. Piszę go ponieważ poczułem się niesprawiedliwie osądzony.
 

kratek210

Użytkownik
Dołączył
Listopad 24, 2010
Posty
45
Nie wiem za co moga przyjechac ale za skanowanie portow raczej nie.
ja skanuje sobie porty (w polsce) jak mi sie podoba. Skanowalem serwery bankow rzadowe policji i jeszcze nikt u mnie nie byl. PONOC w usa skanowanie jest zabronione
To moja odpowiedz na ten temat nie ma tu ani slowa o tym ze skanowanie jest legalne lub nie,sa tu moje domysly i doswiadczenia. Wiem ze z modkiem sie nie zadziera :) ale o jakim spiepszeniu zycia tu mowa. Nikt tu nie napisal mu skanuj porty nawalaj je exploitami a jak dostaniesz roota to rozwal system. Nie slyszalem jeszcze o wyroku za skanowanie portow. Nie jestem biegly w prawie ale nie mam o nim zerowego pojecia tak jak to powiedziales i kazdy w nim sie "orientuje" w jakims tam stopniu. Zadajacy pytanie tez powinien zdawac sobie sprawe ze pyta "informatykow" a nie prawnikow i pewnie mial taka swiadomosc. Podejrzewajm ze nie jeden prawnik bez uprzedniejszego przerycia kodeksu nie znalby odpowiedzi na to pytanie. Pytanie padlo na tym forum bo pytajacy uznal ze tu ktos o tym moze cos wiedziec ale napewno ma swoj rozum i wie po tych postach ze kwestia ta nie jest pewna.
 

crysis150

Użytkownik
Dołączył
Marzec 2, 2011
Posty
11
Nie nie .nie obrazam sie dzieki i ja nie znam zadnych prawnikow nawet nie wiem gdzie ich szukac.Kratek210 swieta prawda
 
Ostatnia edycja:

discovery44

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 14, 2007
Posty
763
Nie wiem za co moga przyjechac ale za skanowanie portow raczej nie.
ja skanuje sobie porty (w polsce) jak mi sie podoba.
To moja odpowiedz na ten temat nie ma tu ani slowa o tym ze skanowanie jest legalne lub nie
Jest wskazanie na "raczej nie" przez co ktoś może to odebrać jako "nie".
sa tu moje domysly i doswiadczenia
Domysły, o tym pisałem. I nie doświadczenie tylko brak doświadczenia, to różnica.
o jakim spiepszeniu zycia tu mowa.
Ukaraliby go na 100 złotych na przykład i już nie może myśleć o pracy w Policji, nie mówię tu o autorze tematu ale inny czytelnik może przez to wpaść (bądź co bądź ale sytuacja, że po tym jak zeskanujesz porty jakiejś korporacji a później ktoś im się wbije będziesz spisany jest co najmniej prawdopodobna).
Nie slyszalem jeszcze o wyroku za skanowanie portow.
Skoro w niektórych krajach jest to zabronione więc na pewno ktoś kiedyś wpadł.
Pytanie padlo na tym forum bo pytajacy uznal ze tu ktos o tym moze cos wiedziec ale napewno ma swoj rozum i wie po tych postach ze kwestia ta nie jest pewna.
Wystarczyło to napisać w drugim poście i po problemie.
ja nie znam zadnych prawnikow nawet nie wiem gdzie ich szukac
google> forum prawników: http://forumprawne.org
napewno ma swoj rozum
sure...

Koniec offtopu, następne posty mają dotyczyć tematu, bez gdybania, bez domysłów tylko konkretne wypowiedzi najlepiej poparte artykułami z Kodeksów.
 

thewirelessterrorist

Użytkownik
Dołączył
Luty 26, 2011
Posty
12
Art. 267.

§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informacje dla niego nie przeznaczona, otwierajac zamkniete pismo, podlaczajac sie do przewodu sluzacego do przekazywania informacji lub przelamujac elektroniczne, magnetyczne albo inne szczegolne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnosci albo pozbawienia wolnosci do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do ktorej nie jest uprawniony, zaklada lub posluguje sie urzadzeniem podsluchowym, wizualnym albo innym urzadzeniem specjalnym.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto informacje uzyskana w sposob okreslony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.

§ 4. Ściganie przestepstwa okreslonego w § 1-3 nastepuje na wniosek pokrzywdzonego.
Nawet wejście i wyjście do PA na stronce jest nielegalne. Jednak musi to zgłosić pokrzywdzony. Co do skanowania portów nie mam pojęcia.
 

crysis150

Użytkownik
Dołączył
Marzec 2, 2011
Posty
11
a to jak np ja sie wlamie do jakies strony to dopiero jak ci wlasciciele tej strony zglosza to wlamanie to przyjedzie policja, sami sie nie dowiedza
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Tak, (chyba) tak.
Policja z tego co wiem może (gdy wie że coś takiego było) poinformować pokrzywdzonego i on wtedy może zgłosić sprawę, i wtedy jadą do ciebie. Ale nie bierzcie tego na 100% bo nie jestem pewien, tak gdzieś czytałem.
 

thewirelessterrorist

Użytkownik
Dołączył
Luty 26, 2011
Posty
12
a to jak np ja sie wlamie do jakies strony to dopiero jak ci wlasciciele tej strony zglosza to wlamanie to przyjedzie policja, sami sie nie dowiedza
Najpierw najprawdopodobniej przyjdzie wezwanie na przesłuchanie. Potem dopiero któregoś pięknego dnia przyjadą panowie po Twój sprzęt oraz nośniki danych.
Tak, (chyba) tak.
Policja z tego co wiem może (gdy wie że coś takiego było) poinformować pokrzywdzonego i on wtedy może zgłosić sprawę, i wtedy jadą do ciebie. Ale nie bierzcie tego na 100% bo nie jestem pewien, tak gdzieś czytałem.
Raczej Policja nie szuka stron z HACKED w <title> więc najpierw pokrzywdzony musi zgłosić incydent na Policję / do Prokuratury. Następnie jest jak pisałem wyżej.
 
Do góry Bottom