Pomysł - pismo

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Pojawiają się często różne tutoriale. Są one z reguły ciekawe i pożyteczne, ale nie są one ze sobą ani powiązane ani posegregowane. Obserwując to doszedłem do wniosku, że można by zrobić coś, aby to zmienić. Przyszłe materiały ułożyć w sensownej kolejności i "spiąć". Oczywiście nie da się tego zrobić ze wszystkimi przyszłymi materiałami ani nawet z wybraną częścią. Do tego potrzebny jest pewien plan, według, którego będą powstawać nowe materiały, organizacja, ludzie itd.
No i teraz zaczynam dochodzić do mojego pomysłu, który próbuję zrealizować. Wygląda on tak: zebrać kilka chętnych osób i zacząć wydawać darmowe internetowe pisemko. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe (szczególnie początki), ale jeśli znajdą się chętni to ma to jak najbardziej sens i chętnie będę w to brnął.

Zapewne pojawią się zaraz krytycy "nie ma sensu", "już coś takiego istnieje" itd. a ja się z nimi nie zgadzam. Powstają ciągle nowe tutoriale, więc ma to jak najbardziej sens. Coś takiego istnieje? I co z tego? Można do tego podejść z nowym podejściem, można spróbować to inaczej przedstawić itd. Poza tym wcale nie ma tego aż tak dużo a nowych 'chaotycznych'(nie mówię złych, często sam je czytam z ciekawością) tutoriali nie brakuje.

Ogólnie powiedziałem o moim pomyśle, czas go sprecyzować.
Nie ma on jeszcze konkretnej formy, która była by narzucona tym, co dołączą do projektu. Nie ma też nazwy - chodzi o to, aby ciekawie przedstawić posiadaną wiedzę i zarazem miło tworzyć. Tak, aby była przydatna i łatwa dla odbiorców oraz sprawiała frajdę twórcom. Dlatego prezentuję tu tylko kilka pomysłów, które mogą zostać lub zniknąć, w zależności od członków.
Myślałem o tym, aby gazetka ukazywała się, co 1 miesiąc lub 1,5 miesiąca. Nie za często, bo, każdy musi zapracować na życie itd.
No to przedstawiłem kwestię terminów. Teraz przejdę do tematyki:
-Programowanie
-Komputery
-Kryptografia
-Matematyka i fizyka
-Wydarzenia (zaraz wyjaśnię)
-Inne (Tu się zobaczy, jakieś propozycje, może ktoś akurat będzie miał pomysł, taki off-topic)
-Programy(opiszę jak to widzę)
Oczywiście wszystko do przedyskutowania, otwarty jestem na propozycje...Kolejnym punktem są odbiorcy. Kierowałbym gazetkę do tych, co mieli jakąś styczność z programowaniem oraz do tych bardziej zaawansowanych. Wiedza komputerowa(o sieci, o komputerach) nie koniecznie od zera, jeśli znalazłby się ktoś, kto ciekawie to opisze, wyjaśni różne terminy itd. Ale jeśli okaże się, że ktoś może podstawową wiedzę opisać to ja to popieram. Kryptografie zacząłbym od raczej prostych szyfrów z powodu, że wiele osób mało o niej wie, a szkoda. Matematyka i Fizyka jest kwestią do przedyskutowania... Off-Topicu nie będę omawiał z wiadomych przyczyn. To przejdę teraz do wydarzeń... Myślałem nad tym, aby przedstawiać najważniejsze wydarzenia od ukazania się ostatniego numeru, oczywiście związane z tematyką (Aczkolwiek... Jak było by coś ciekawego to też można by napisać). No i doszedłem do programów. Podzieliłbym programy na dwie części. Opisy jak je używać/jak z nich korzystać oraz nowe programy. W pierwszej części chodzi mi oczywiście o tutoriale, jeśli uznałby ktoś za stosowne napisać tutorial do danego programu, a w 2. Części informowanie o nowych programach, jeśli uznałby ktoś za stosowne informowanie innych o nowym programie (ciekawy, dobry albo z jakiegokolwiek innego powodu).

No dobrze, podstawowe kwestie są już wyjaśnione. Teraz moja propozycja pracy. Najpierw podzieliłbym pismo na części główne (o tym w dalszej części) i tego podziału się trzymał w wszystkich numerach (nie wykluczam zmian w przyszłości, ale chodzi tu o wzorzec). I teraz do sedna, aby nie było to chaotyczne układałbym("układałbym", pisze w tej formie, bo jest teraz po prostu mi łatwiej, jak jestem [mam nadzieję, że jeszcze] sam, ale stawiam tu na pracę grupową - w całym piśmie) plan (spis treści) zanim ktokolwiek cokolwiek by napisał (plan układany by był według tego, co może, kto napisać) i potem by się pisało do tego, może dałoby się to zrobić w ten sposób, że na dany numer główny dział ma taki temat przewodni na inny numer kolejny... To wszystko jest do przedyskutowania, nie upieram się przy takiej formie.
Wracając do 'części głównych', to ułożyłbym schemat, według którego układany był by spis treści a następnie tworzone pismo. Podzieliłbym to na części a w zasadzie działy (kryptografia, programowanie i te inne) oraz dla zaawansowanych i tych, co mieli tylko styczność. Być może powstałby dział "programowanie dla zaawansowanych" i "programowanie"... To się okaże, chodzi o to, że pisałoby się każdy numer na tych ramkach. Przykład:
Temat Główny:
-Pomniejszy temat
-Pomniejszy temat
Temat główny...
Wiadomo, o co chodzi.

No to zarys mojego pomysłu przedstawiłem. Teraz czekam na chętnych, oraz na pomysły i konstruktywne komentarze tych, co nie chcą pisać.
Dodam jeszcze, że nie jestem jakoś bardzo przeciw "jednorazowemu" napisaniu artykułu do gazetki (no tak na to mówmy), ale wolałbym, aby zebrał się stały team, który by nad tym pracował. Zdaję sobie sprawę, że to oznacza czas, itd. ale pojawia się tyle różnych tutoriali i innych artykułów, że wierzę w powodzenie projektu.
Poza tym, nie jest tak, że nic to nie daje piszącym. Praca w grupie, utrwalanie wiedzy, zmaganie się z problemami. To wszystko też jest przydatne i opłaca nabyć się takie umiejętności. Dlatego zachęcam wszystkich do dołączenia się do projektu. Liczę na to, że zbierze się kilka osób i uda się to zrealizować.
 
Ostatnia edycja:

trojanxem

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 6, 2011
Posty
239
Hmm, uważam że jest do świetny pomysł, bo takiego czegoś w sieci brakuje. W razie czego służę pomocą i sprawa działu matematyka i fizyka jest bardzo dobra, sam mógłbym w tym pomóc. Pisze się!
 

michal31337

Były Moderator
Dołączył
Październik 16, 2011
Posty
329
Chętnie zajmę się oprawą graficzną, jeśli szukasz grafików. Mogę także zrobić stronę www oraz trzymać ją na swoim serwerze bez reklam.

@discovery44 - Wbrew pozorom E-ziny mają bardzo duże zainteresowanie. A z zainteresowaniem przychodzą pieniądze (z np. reklam). Moim zdaniem np. "hakerski e-zin" by się cieszył popularnością, ponieważ temat jest bardzo interesujący dla wielu osób. Tak samo firmy o tematyce komputerowej (tak mi się wydaje) chętniej by kupili reklamy w internetowym piśmie niż np. producenci karm dla psów, więc to dodatkowa zaleta. Oczywiście - treść zależy od wszystkiego. Nie może to być kolejne, nieodróżnające się pismo o komputerach, bo jest ich multum.
 
Ostatnia edycja:

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
discovery44: Do 1. części twoiej wypowiedzi:
Zapewne pojawią się zaraz krytycy "nie ma sensu", "już coś takiego istnieje" itd. a ja się z nimi nie zgadzam. Powstają ciągle nowe tutoriale, więc ma to jak najbardziej sens. Coś takiego istnieje? I co z tego? Można do tego podejść z nowym podejściem, można spróbować to inaczej przedstawić itd. Poza tym wcale nie ma tego aż tak dużo a nowych 'chaotycznych'(nie mówię złych, często sam je czytam z ciekawością) tutoriali nie brakuje.
Ty tylko demotywujesz a przypominam Ci, że ludzie wciąż coś tworzą ZA DARMO, więc dlaczego nie mają zacząć w sposób zorganizowany. Ostatnio 0wn3r tworzy Operacje na plikach z poziomu aplikacji. Jeśli się nie mylę wcześniej powstał spory kurs assemblera czy Pascala. Powstało wiele kursów. Powstawały darmowe programy (Jeśli się nie mylę był nawet jakiś twój). Poza tym nie pisać dla mnie a ze mną. Nie jest to moje pismo tylko pismo twórców, przedstawiłem mój pomysł, który może ulec zmianie. Nie przywłaszczam sobie, żadnych praw ani niczego innego. Chciałbym tworzyć z sensem w sposób uporządkowany, a nie tak, aby wszyscy 'tworzyli' chaotycznie. Może znają się ludzie, którzy mają wolny czas, rozumieją mnie i mnie popierają. Wtedy to 'pisemko' ruszy. Nie musi być ani duże ani często się pokazywać.
Do 2. części:
Zapewne, nie ja na to wpadłem.
Poza tym, skąd wiesz, że nie jestem w jakimś wolontariacie? Że nie pomagam?
PS
Wiem, że może zabraknąć chętnych ale nadal liczę, że pojawią się osoby, które jednak coś mają w głowie i są chętne.

Edit:
Chętnie zajmę się oprawą graficzną, jeśli szukasz grafików. Mogę także zrobić stronę www oraz trzymać ją na swoim serwerze bez reklam.
Zobaczymi ile osób się zbierze.
@discovery44 - Wbrew pozorom E-ziny mają bardzo duże zainteresowanie. A z zainteresowaniem przychodzą pieniądze (z np. reklam). Moim zdaniem np. "hakerski e-zin" by się cieszył popularnością, ponieważ temat jest bardzo interesujący dla wielu osób. Tak samo firmy o tematyce komputerowej (tak mi się wydaje) chętniej by kupili reklamy w internetowym piśmie niż np. producenci karm dla psów, więc to dodatkowa zaleta. Oczywiście - treść zależy od wszystkiego. Nie może to być kolejne, nieodróżnające się pismo o komputerach, bo jest ich multum.
Zobaczymy jak pismo się rozwinie... Ale nic nie wykluczam. Tak jak mówiłem pismo ma być twórców a nie: "moje pismo i ja rządzę".
 
Ostatnia edycja:

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
Zakładając, że - tak jak mówisz - "temat" jest interesujący to jest interesujący dla osób które chcą się włamać dziewczynie/nauczycielowi na gg/maila. A w Twoje słowa o popycie na pseudohackerskie pisemka internetowe chłopaczków którzy mają za dużo wolnego czasu i bawią się w PCK nie wierzę, Ty, jak mniemam, próbujesz sam siebie oszukać bo chyba nie pokażesz mi jakichkolwiek (nie mówię tu nawet o wiarygodności) badań przeprowadzonych na ten temat? Tak myślałem. ;-) To tylko Twoje widzimisię, pewnie chcesz w to wierzyć bo nie wiesz co zrobić z wolnym czasem a poznanie nowych e-ludzi z "redakcji" Ci się podoba. Czy Wy będziecie się czymś odróżniać? I don't think so. Jestem w błędzie? (Nie, nie zmarnowałem czasu na pisanie tej wypowiedzi biorąc pod uwagę to, że mogę Wam pomóc zaoszczędzić kilka tygodni). Jeżeli myśleliście, że Wam się ten plan podboju świata uda to gratuluję wielu chwil wzruszeń ;-).
Nie koniecznie 'pseudohakerskie', wręcz powiem, że odpada i nie pisałem o nim w ogóle. Tematyka komputerowa, informatyczna, matematyka i fizyka itp.. Jeżeli pokażą się osoby, które są chętne to dlaczego nie? W końcu (ehh... powtarzam się) powstają ciągle tutoriale i nie są krytykowane a wręcz czytane(!), liczę, że osoby, które tworzą teraz sami dołączą się do grupy i po prostu zacznie powstawać coś w sposób zorganizowany.
 

michal31337

Były Moderator
Dołączył
Październik 16, 2011
Posty
329
Zakładając, że - tak jak mówisz - "temat" jest interesujący to jest interesujący dla osób które chcą się włamać dziewczynie/nauczycielowi na gg/maila.
Hacking to nie tylko "włamanie" się na maila czy gg, ale także informacje dla ludzi jak przed takimi atakami się zabezpieczyć. Zobacz jak popularny jest np. taki Hackin9 czy Securitymag.
 

Vandervir

Były Administrator
Dołączył
Grudzień 19, 2005
Posty
474
michał nie widzisz ile tematów ląduje w koszu typu
chcem hacknac gg proszem kontakt mail fast!!1

Niewielki odsetek ludzi ma normalne problemy lub pytania.
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
michał nie widzisz ile tematów ląduje w koszu typu

Niewielki odsetek ludzi ma normalne problemy lub pytania.
Kierowałbym gazetkę do tych, co mieli jakąś styczność z programowaniem oraz do tych bardziej zaawansowanych. Wiedza komputerowa(o sieci, o komputerach) nie koniecznie od zera, jeśli znalazłby się ktoś, kto ciekawie to opisze, wyjaśni różne terminy itd. Ale jeśli okaże się, że ktoś może podstawową wiedzę opisać to ja to popieram. Kryptografie zacząłbym od raczej prostych szyfrów z powodu, że wiele osób mało o niej wie, a szkoda. Matematyka i Fizyka jest kwestią do przedyskutowania...
Vandervir: Czy ja gdzieś napisałem, że tematem 'pisma' będzie rozwiązywanie problemów 'dzieci', które nie potrafią włamać się na GG? Nie raczej pisałem o skupieniu się na poszerzaniu wiedzy tych, którzy mają jakąś szansę dość do pewnego poziomu. Uważam, że w ogóle nie powinno tam być tematów 'jak hacknąć' ew. "jak się obronić"! Nie tworzyłbym jak to niesłusznie skomentował discovery44:
który marzy o pr0h4x teamie
Teamu h4x0RuF a kilku ogarniętych osób, które mogą coś od siebie napisać i podzielić się wiedzą. Wiele taki osób robi to na własną rękę, więc (po raz kolejny) zapytam się, dlaczego oni nie mają robić tego w sposób zorganizowany?
PS
Skąd wiem, dodoxx6, że nie jesteś w wolontariacie? Nie dość, że masz czas na siedzenie na tym forum to jeszcze takie pomysły Ci przychodzą do głowy.
Cieszy mnie to, że się mylisz. Uwierz nie wiesz o innych więcej niż oni sami.
 

trojanxem

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 6, 2011
Posty
239
W internecie brakuje zebranej wiedzy na jednej stronie, wszystko trzeba szukać trochę tu troche tam, przydałoby się to zebrać.
 

dodoxx6

Były Moderator
Dołączył
Luty 15, 2011
Posty
252
W Internecie brakuje zebranej wiedzy na jednej stronie, wszystko trzeba szukać trochę tu trochę tam, przydałoby się to zebrać.
Zgadzam się z tobą. Poza tym, można podejść do tematu z nowym podejściem. Niestety wiele osób, które teraz tworzą Free robią to "na własną rękę”, ponieważ wtedy mniej tracą. Nie rozumiem tego, ale z tym nie wygram.

Już pomijając ten argument, który stosuję w każdym poście tego tematu może okazać się, że wcale nie jest to takie zupełnie charytatywne. Nie wspomnę tu o wielu, naprawdę wielu projektach, które są darmowe, ale dostają wsparcie finansowe i z tego ludzie pracujący tam "jakoś żyją" to, jeśli za projekt zabrałoby się kilka ogarniętych osób, (chociaż trochę ogarniętych) to projekt będzie dobrej, jakości. Po czasie o takiej grupie osób słychać, nie mówię tu jakoś strasznie wiele, ale ogólnie wiadomo, o co chodzi. A to w brew pozorom nie jest takie totalnie bez znaczenia, poza oczywistymi korzyściami jest możliwość wpisania brania udziału w tworzeniu tego pisemka w CV. To na pewno nie jest jedyna zaleta, po prostu teraz nie przychodzi mi do głowy żadna taka, która nie jest oczywista lub nie jest taka, że wywoła dyskusję na dwie strony.

Przechodząc do sedna... No cóż, nie zebrała się wystarczająca liczba osób, aby projekt ruszył (i można było o tym napisać). Jednak ja się nie poddaję i liczę na zwiększenie zainteresowania tym tematem w przyszłości. Nie koniecznie tylko Userów HCP, ale też innych, for, stron itd.
Na razie jednak projekt nie może ruszyć, jest podobnym do zamrożonego, ale na zgłoszenia oczekuję bezterminowo i wznowię projekt, jeśli ktoś się zgłosi.
 
Ostatnia edycja:

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Poważni ludzie nie wezmą się do pracy za darmo
Cholera wiedziałem że Torvalds i Stallman są niepoważni !
 
Do góry Bottom