prawa dostepu

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
Witam,

Mam pytanie odnosnie nadawania prawa dostepu. Mam mandreaka 9.1 i rownolegle win'a (i 3 partycje windowsowskie z ntfs'em). chodzi oto ze zawartosc dyqow moze przegladac tylko root... (chyba, a raczej napewno z powodu ustawienia "wejscie" i "ogladanie" tylko dla roota). Wszystko bylo by proste tylko w zaden sposob nie moge zmienic tych praw dostepu - winda chyba nie pozwala, bo pisze ze permisson denied (oczywiscie robie to spod root'a). Nawet grupy niemoge zmienic. Z kolei niemoge takze ustawic tego w sambie (mam udostepnione te dyski takze w sieci.) bo poprostu niema takiej opcji... Zreszta sama praw dostepu na 30 gb dysk zajmuje chyba mnostwo czasu ( czekalem 30 min i nawet 1 % nie ruszylo..).

Pozdrawiam, Major
 
G

Guest

Gość
Originally posted by Major
Witam,

Mam pytanie odnosnie nadawania prawa dostepu. Mam mandreaka 9.1 i rownolegle win'a (i 3 partycje windowsowskie z ntfs'em). chodzi oto ze zawartosc dyqow moze przegladac tylko root... (chyba, a raczej napewno z powodu ustawienia "wejscie" i "ogladanie" tylko dla roota). Wszystko bylo by proste tylko w zaden sposob nie moge zmienic tych praw dostepu - winda chyba nie pozwala, bo pisze ze permisson denied (oczywiscie robie to spod root'a). Nawet grupy niemoge zmienic. Z kolei niemoge takze ustawic tego w sambie (mam udostepnione te dyski takze w sieci.) bo poprostu niema takiej opcji... Zreszta sama praw dostepu na 30 gb dysk zajmuje chyba mnostwo czasu ( czekalem 30 min i nawet 1 % nie ruszylo..).

Pozdrawiam, Major
hmm ja mam manderaka9.0 i winde i moge normalnie z pod usera sie bawic i przegladac ale czy pod ntsf tak jest to ja niewiem ja mam fat32
<
 

Atid

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 2, 2002
Posty
589
Originally posted by Major
Witam,

Mam pytanie odnosnie nadawania prawa dostepu. Mam mandreaka 9.1 i rownolegle win'a (i 3 partycje windowsowskie z ntfs'em). chodzi oto ze zawartosc dyqow moze przegladac tylko root... (chyba, a raczej napewno z powodu ustawienia "wejscie" i "ogladanie" tylko dla roota). Wszystko bylo by proste tylko w zaden sposob nie moge zmienic tych praw dostepu - winda chyba nie pozwala, bo pisze ze permisson denied (oczywiscie robie to spod root'a). Nawet grupy niemoge zmienic. Z kolei niemoge takze ustawic tego w sambie (mam udostepnione te dyski takze w sieci.) bo poprostu niema takiej opcji... Zreszta sama praw dostepu na 30 gb dysk zajmuje chyba mnostwo czasu ( czekalem 30 min i nawet 1 % nie ruszylo..).

Pozdrawiam, Major

Ustaw moze chmoda na 755 i sprawdz czy dalej nie mozesz przegladac...
Nie sadze by restrykcje windowsa dzialaly pod linem.
 

pch3l4

Użytkownik
Dołączył
Luty 23, 2002
Posty
774
chcesz udostepnic te dyski w sieci spod linuxa???
jezeli tak to dopisujesz te katalogi z partycjami windowsowskimi do samba.conf ?
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
777

ale chodzi oto ze jak daje prawa (z x'ow) tro trwa strasznie dloogo (a jak prooboje systemowy dac to sie robi blad ze brak dostepu). Moge przegladac katalogi jako root, bo tak jest w opcjach ustawione (niestety niema nawet prawa goupa, tylko sam root). A chmod daje chyba tylko na pliki poszczegolne prawa a nie na katalogi... Z konsolki jak by sie dalo to by bylo super, bo pewnie trwalo by to gora min a nie pare godzin....

Pozdrawiam, Major
 

pch3l4

Użytkownik
Dołączył
Luty 23, 2002
Posty
774
Re: 777

Originally posted by Major
ale chodzi oto ze jak daje prawa (z x'ow) tro trwa strasznie dloogo (a jak prooboje systemowy dac to sie robi blad ze brak dostepu). Moge przegladac katalogi jako root, bo tak jest w opcjach ustawione (niestety niema nawet prawa goupa, tylko sam root). A chmod daje chyba tylko na pliki poszczegolne prawa a nie na katalogi... Z konsolki jak by sie dalo to by bylo super, bo pewnie trwalo by to gora min a nie pare godzin....

Pozdrawiam, Major


do nadawania praw na ktalogi jest chown
 

Major

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 6, 2002
Posty
156
chown

chown z konsolki tez nie dziala... "zmiana wlasciciela win_c: Operation not permitted"... ma ktos jeszcze jakis pomysl, albo wie na jakiej zasadzie to dziala (jak dzialam jako inny uzytkownik to choc w exploratorze nie widze zawartosci dyskow windowych to w xmmsie moge wybierac z tamdad utwory i normalnie widze wszystko, choc prawo jest wyraznie ustawione tylko dla root'a), to bardzo prosze o rady.

Pozdrawiam, Major
 
G

Guest

Gość
jesli masz wszystie partycje windowsowe na NTFS to nie zmienisz zadnych praw, nie usuniesz z nich zadnego pliku i zadnego tam nie skopiujesz.
Jak na razie obsluga systemu plikow NTFS w kernelu jest testowa. Masz do tych partycji tylko prawa odczytu. Gdybys chcial na chama pod linux'em zapisac cos na tej partycji, to moglaby to byc ostatnia zapisana rzecz na tym dysku ;]
 

risstof

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 11, 2003
Posty
34
Niestety to prawda kiedys kombinowalem z NTFS sa tylko do odczytu i to z root'a. za cholere nie kcialo sie udostepnic dla innych userow nie pomaga chown chmod i inne tego typu kombinacje... probowalem w desperacji robic nawet twarde linki ... tesh lipa. jezeli ktos wie jak udostepnic dyski NTFS dla userow to bede dzwieczny bardzo ....
smile.gif


pozdrawiam risstof

ps ogolnie rzecz biorac to windozy niezle potrafia wykoleic rozne w miare stabilnie dzialajace aplikacje... za kare proponuje szalonego BILLA zamknac w klatce z pingwinami.
 
Do góry Bottom