Programy i zrodła

Bill

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 10, 2004
Posty
13
Jezyk C jest jezykiem niskiego poziomu :shock:
Nie obraz sie, ale ciekawe rzeczy opowiadasz, Język C jest językiem wysokiego poziomu, ale zachowuje prostotę, posiada niskopoziomowe udogodnienia, ale nie jest to jezyk niskopoziomowy, wszak w C masz programowanie proceduralne, modularne i inne wysokopoziomowe elementy jak struktury i unie. Zreszta zobacz sobie do "Język C" Bjarne Stroustrup. Moze chodzilo Ci o to, ze nie jest to jezyk obiektowy, albo miales na mysli przodka C czyli BCPL. :?

Nie jestem znawca i dlatego sie nie wypowiadam na tematy typu "kto jest hackerem", "kim jest prawdziwy hacker", itd, nie mowiac o tym ze to zalosne. W ogole cale gadanie o jakis konkretnych kategoriach 'hackerow' (zlych, dobrych) jest idiotyczne tak samo jak ukladanie ich w regulki, ze 'hacker jest taki i taki', 'hacker wie to i to', 'hacking to to i tamto'. Przykro mi, ze tez nalezysz do ludzi szerzacych idiotyczna regulke jakiegos nierealnego hackera.[/b]

Ja tez nie jestem znawca, ale dlaczego uwazasz, ze proba uporzadkowaniia pewnych pojec jest zalosna, wszak na tym opiera sie caly rozwoj ludzkosci. (Ale to zabrzmialo.
<
) A mnie wcale nie jest przykro i Tobie tez nie powinno byc, bo odmienne zdanie w pewnych kwestiach to rzecz normalna, ja Ci niczego nie narzucam.

Swoja droga, widze, ze duzo wiesz, wiec jesli pozwolisz chcialbym sie o cos zapytac: Czy mozna wykorzystujac sniffing przejmowac pakiety wysylane z czyjegos komputera, oczywiscie znajac jego IP. Chodzi mi o to, czy mozna np. Sprawdzic jakie ktos oglada strony, co wpisuje w wyszukiwarkach i jakie niezakodowane maile wysyla. A moze jest na to jakis inny sposob? (Poza trojanami i takimi rzeczami, bo ta osoba sie na tym zna, ma firewalle i antyviry, wiec wciskanie pliku nie przejdzie). Z gory dziekuje za pomoc.
 
G

Guest

Gość
Originally posted by Bill
Jezyk C jest jezykiem niskiego poziomu :shock:
Nie obraz sie, ale ciekawe rzeczy opowiadasz, Język C jest językiem wysokiego poziomu, ale zachowuje prostotę, posiada niskopoziomowe udogodnienia, ale nie jest to jezyk niskopoziomowy, wszak w C masz programowanie proceduralne, modularne i inne wysokopoziomowe elementy jak struktury i unie. Zreszta zobacz sobie do "Język C" Bjarne Stroustrup. Moze chodzilo Ci o to, ze nie jest to jezyk obiektowy, albo miales na mysli przodka C czyli BCPL. :?
Przeczytalem kilka definicji Low i High -Level Languages i w sumie wszedzie pisza inaczej. Polowa opinii (nawet w trzech z moich ksiazek ktore mam w domu: "Programowanie w systemie Linux [Ossorne]", "Algorytmy w C [O`Reilly]", "Jezyk C. Programowanie. [O`Reilly]" pisza, ze C to jezyk niskiego poziomu) o jezyku C jest taka, ze jest jezykiem niskiego poziomu, a druga polowa, ze jest jezykiem wysokiego poziomu do programowania aplikacji nisko poziomowych i stad ten burdel chyba. Po prostu ludzie zle go interpretuja i nawet w ksiazke "ANSI C" Ritchiego z tego co pamietam pisalo cos o niskim poziomie... Moze dlatego, ze C operuje na wywolaniach, przerwaniach assemblera, ma wstawki assemblera i przez to jest tyle zamieszania. W kazdym razie regulka jest taka:
Jezyki niskiego poziomu to jezyki, ktore bardziej przypominaja jezyki do porozumiewania sie z komputerem (assemblery i tym podobne).
Jezyki wysokiego poziomu to jezyki, ktore bardziej przypominaja ludzkie jezyki.

C pasuje do drugiego, ale pod tymi swoimi funkcjami w wiekszosci ma wywowalania assemblera, ktorych tez mozna uzywac. Dla przykladu.. w systemie Linux funkcji C mozesz uzywac na dwa sposoby. Np. do otwierania plikow: open() lub syscalla z sygnalami assemblera do wywolania funkcji otworzenia dyskryptora pliku.

Wniosek: mowiac ze C jest jezykiem niskiego poziomu mialbys racje i mowiac ze wysokiego - tez. Jesli chodzi o sprecyzowania jezyka C to kazdy ma inne zdanie i nie da sie dokladnie okreslic jak np. Delphi. Jesli nadal twierdzisz, ze to tylko i wylacznie jezyk wysokiego poziomu, to jest to tylko Twoje osobiste zdanie.
C jest językiem programowania stworzonym na początku lat siedemdziesiątych przez Dennisa Ritchie do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/C_(j%C4%99zyk_programowania)[/b]
Swoja droga, widze, ze duzo wiesz, wiec jesli pozwolisz chcialbym sie o cos zapytac: Czy mozna wykorzystujac sniffing przejmowac pakiety wysylane z czyjegos komputera, oczywiscie znajac jego IP. Chodzi mi o to, czy mozna np. Sprawdzic jakie ktos oglada strony, co wpisuje w wyszukiwarkach i jakie niezakodowane maile wysyla. A moze jest na to jakis inny sposob? (Poza trojanami i takimi rzeczami, bo ta osoba sie na tym zna, ma firewalle i antyviry, wiec wciskanie pliku nie przejdzie). Z gory dziekuje za pomoc.[/b]
Zeby przechwytywac pakiety musisz miec do nich jakis dostep. Dokladniej mowiac, musisz miec albo sniffera zainstalowanego na komputerze tej osoby, albo na jakims urzadzeniu, przez ktory przechodza jego pakiety (np. router). Innej mozliwosci nie ma. W sumie jest jeszcze cos takiego jak 'Man-In-The-Middle', czyli podszywanie sie pod adres jakiegos komputera, z ktorym laczy sie dana osoba. Dokladniej mowiac jest to "przechwytywanie sesji". Czesto uzywane do wylapywania hasel lub pakietow wysylanych do jakiegos komputera. Jesli Cie to interesuje to poszukaj w phracku bo kiedys bylo o tym kilka artykulow.
http://phrack.org/

Jeszcze cos... uzywaj cytowania ("Quote").
 

saipix

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 13, 2004
Posty
131
Reaven, jak c jest językiem niskiego poziomu to chyba tylko c++ i perl są językami wysokiego poziomu.Idąc dalej robi nam sie cała masa języków niskiego poziomu tj.np. pascal itd...
 

Bill

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 10, 2004
Posty
13
Przeczytalem kilka definicji Low i High -Level Languages i w sumie wszedzie pisza inaczej. Polowa opinii (nawet w trzech z moich ksiazek ktore mam w domu: "Programowanie w systemie Linux [Ossorne]", "Algorytmy w C [O`Reilly]", "Jezyk C. Programowanie. [O`Reilly]" pisza, ze C to jezyk niskiego poziomu) o jezyku C jest taka, ze jest jezykiem niskiego poziomu, a druga polowa, ze jest jezykiem wysokiego poziomu do programowania aplikacji nisko poziomowych i stad ten burdel chyba. Po prostu ludzie zle go interpretuja i nawet w ksiazke "ANSI C" Ritchiego z tego co pamietam pisalo cos o niskim poziomie... Moze dlatego, ze C operuje na wywolaniach, przerwaniach assemblera, ma wstawki assemblera i przez to jest tyle zamieszania. W kazdym razie regulka jest taka:
Jezyki niskiego poziomu to jezyki, ktore bardziej przypominaja jezyki do porozumiewania sie z komputerem (assemblery i tym podobne).
Jezyki wysokiego poziomu to jezyki, ktore bardziej przypominaja ludzkie jezyki.

C pasuje do drugiego, ale pod tymi swoimi funkcjami w wiekszosci ma wywowalania assemblera, ktorych tez mozna uzywac. Dla przykladu.. w systemie Linux funkcji C mozesz uzywac na dwa sposoby. Np. do otwierania plikow: open() lub syscalla z sygnalami assemblera do wywolania funkcji otworzenia dyskryptora pliku.

Wniosek: mowiac ze C jest jezykiem niskiego poziomu mialbys racje i mowiac ze wysokiego - tez. Jesli chodzi o sprecyzowania jezyka C to kazdy ma inne zdanie i nie da sie dokladnie okreslic jak np. Delphi. Jesli nadal twierdzisz, ze to tylko i wylacznie jezyk wysokiego poziomu, to jest to tylko Twoje osobiste zdanie.[/b]

i do

Reaven, jak c jest językiem niskiego poziomu to chyba tylko c++ i perl są językami wysokiego poziomu.Idąc dalej robi nam sie cała masa języków niskiego poziomu tj.np. pascal itd...[/b]

Ja, tez poszperalem po ksiazkach i rzeczywiscie ciezko jest jednoznacznie powiedzie, wiec chyba obaj mamy na swoj sposob racje, jednak wlasnie wspomniany przez M@R(1N$ 'a Pascal jest powszechnie uwazany za jezyk wysokiego poziomu, a tez ma wstawki assemblerowe. Najbezpieczniej wiec bedzie stwierdzic, ze jest to jezyk wysokiego poziomu z wieloma niskopoziomowymi udogodnieniamy. W zasadzie to chyba tylko Javy mozna byc w 100& pewnym, bo ona cala jest obiektowa. 8)

Zeby przechwytywac pakiety musisz miec do nich jakis dostep. Dokladniej mowiac, musisz miec albo sniffera zainstalowanego na komputerze tej osoby, albo na jakims urzadzeniu, przez ktory przechodza jego pakiety (np. router). Innej mozliwosci nie ma. W sumie jest jeszcze cos takiego jak 'Man-In-The-Middle', czyli podszywanie sie pod adres jakiegos komputera, z ktorym laczy sie dana osoba. Dokladniej mowiac jest to "przechwytywanie sesji". Czesto uzywane do wylapywania hasel lub pakietow wysylanych do jakiegos komputera. Jesli Cie to interesuje to poszukaj w phracku bo kiedys bylo o tym kilka artykulow.[/b]

Wlasnie, tez mi sie tak wydawalo, przecierz to nie jest LAN z koncentratorem, gdzie pakiety wysylane sa do wszystkich, a odbiera je tylko ten do ktorego jest adresowany, wiec zmieniajac tryb dzialania karty sieciowej moznaby przechwytywac wszystkie pakiety.

Jezeli chodzi o Man-In-The-Middle to korzystajac z mojej skromnej wiedzy, wydaje mi sie, ze chodzi najpierw o aktywne rozsynchronizowanie sesji miedzy dwoma komputerami, poprzez manipulowanie numerami sekwencji pakietow, a poznej o przechwycenie polaczenia w roli kompurtera posredniczacego i podmieniajacego pakiety. Jednak to tylko teoria, w praktyce jeszcze nie mialem okazji, chyba glowna sztuczka tutaj to umiejetna podmiana naglowkow pakietow tak zeby podszywac sie raz pod jeden a raz pod drugi komputer. Nie wiem tylko jak wykryc sesje miedzy dwoma komputerami. Jesli cos glupiego klepnalem, to mnie poprawcie.
<


Mam jeszcze pytanko odnosnie mozliwosci podmiany strony www, czy robi sie to poprzez atak na ftp serwera i lamanie hasla slownikiem albo brute forcem, czy tez jest jakis lepszy sposob. (Przeciez w sumie nie wiadomo, jaki nick ma wlasciciel strony, wiec mozna podmienic ale nie ta strone, no nie wiem :? )

jak zwykle z gory dziekuje za pomoc.
 

sc0rp10n

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 2, 2004
Posty
191
C posiada zalety jezykow niskiego poziomu ale ewidentnie zaliczany jest do jezykow wysokiego poziomu.
Z przyjetej definicji wynika ze jezyki niskiego poziomu to te ktore operuja bezposrednio na
niskopoziomowej obsludze urzadzenia (np wykorzystywane sa rejestry w komputerach PC ) Wynika z tego iz tylko Asemblery sa jezykami niskiego poziomu. (Choc nie dokonca.)

lol _ek a slyszales oczyms takim jak wersja unstable albo devolper. ?
 
Do góry Bottom