Przyszłość programowania

djmentos

Użytkownik
Dołączył
Maj 1, 2007
Posty
1868
Witajcie.

Ostatnio tak sobie myślałem czego trzeba się zacząć uczyć, aby w przyszłości być najlepszym. Bo spójrzmy logicznie.
Przeważająca część firm pisze pod MS w .NET, ale to język jedno platformowy. Jak MS upadnie?

Jest IDE Delphi, ale też jedno platformowe, zresztą mało popularne wśród firm programistycznych. I też drogie.

Popularność zdobywa biblioteka qt, jednak ceną też nie grzeszą. 3000euro za licencje do komercyjnego użytku.

Może jest jeszcze coś o czym nie wiem?
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
IMHO na dzien dzisiejszy "na rynku" najbardziej licza sie jezyki z rodziny C i wszystkie .NET , Java.
Ale kierunek idzie coraz bardziej w kierunku .NET. Napewno pamiec o jezykach typu C/Pascal/Asm nie zaginie ale beda mniej popularne
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
Tak macie rację .NET to przyszłość, w końcu ta platforma to aktualnie potężne narzędzie do szybszego tworzenia oprogramowania dzięki niej można udostępnić usługi i dane z dowolnego miejsca na świecie i usługi web services oparte na XML umożliwiają współdziałanie aplikacji ale .NET to nie tylko aplikacje sieciowe ta platforma może zastąpić nasz dotychczasowe narzędzia jak C++ builder i Delphi 7 a do tego umożliwia tworzenie Web rorm .ASP, korzyści jest na pewno więcej niż wad
smile.gif
a oprócz tego jeszcze trzyma się C++ ale to java już coraz częściej jest używana do tworzenia oprogramowania, pewnie dlatego że jest językiem uniwersalnym(wieloplatformowym).

Więc należy zastanowić się nad tymi trzema kierunkami
smile.gif


Pozdrawiam
KANAR123
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
a to ja się zapytam czy net to jest osobny już język, czy poprostu zbior bibliotek do wykozystania pod C++ lub innych językow?? sorki za głupie pytanko, wiem w miare co to NET ale nie wiem jak z programowaniem pod to bo nigdy się temu nie przyglądałem
smile.gif
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Prosto mówiąc jest to tym samym dla tych języków co JVM dla Javy...
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
.Net Framework to platforma dzięki której możemy tworzyć (głównie) usługi sieciowe... najkrótsza definicja
<

składa się z bibliotek
<
 

mrx1

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 2, 2006
Posty
94
Z racji, że zdarzyło mi się coś skrobnąć w .NET to muszę sprostować kilka rzeczy.
<div class='quotetop'>CYTAT("djmentos")</div>
Przeważająca część firm pisze pod MS w .NET, ale to język jedno platformowy.[/b]
Absolutnie nie. Poczytaj o projekcie Mono i o aplikacjach opartych o .net framework na urządzenia mobilne.

@legalnl: Co to jest .NET jest bardzo przystępnie napisane tutaj - http://pl.wikipedia.org/wiki/.NET . Jak można się tam dowiedzieć, języków zgodnych ze standardem .NET jest dzisiaj dość sporo. Z resztą, co ja będę pisał, wejdziesz to zobaczysz
smile.gif
.

<div class='quotetop'>CYTAT("kanar123")</div>
możemy tworzyć (głównie) usługi sieciowe...[/b]

To już w ogóle totalne pierdoły. Rozumiem, że nazwa .NET skojarzyła Ci się z Internetem i sieciami, ale dowiedz się czegokolwiek o .NET i dopiero wygłaszaj tezy. To nie jest po to żeby głównie tworzyć usługi sieciowe. Chociaż oczywiście również można je tworzyć, tak samo jak w przypadku innych narzędzi/języków programowania.
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
no włąsnie tak myslałęm, czytałem kiedys troche, i dzięki temu mozna znacznie mnijszyc wielkość exe, iz wsyzstko jest w systemie. to z pewnością jest przyszłościowe.
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
no z tym akurat sie nie zgodze ze mozesz zmniejszyc exe.
Przykladowo program w asemblerze bedzie duzo mniejszy.
 

kanar123

Użytkownik
Dołączył
Marzec 27, 2008
Posty
451
@mrx1 wiem co pisze wikipedia to nie wszystko...
Klik!
and
Klik!
and
Klik!

Że coś tam skrobnąłeś to nie wiele Ci daje, proponuje abyś nie zaprzeczał tez bez potwierdzenia swojej....
a poza tym ja nie powiedziałem TYLKO aplikacje sieciowe, przeczytaj cały temat zanim coś napiszesz...
ehhh
Pozdro...
KANAR123
 

Damn3d

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 18, 2009
Posty
88
.NET/Java *nigdy* nie zastąpią natywnych języków bo są:
- Powolne
- Zasobożerne
- Możliwe do łatwej dekompilacji
- Uniemożliwiające *bezpośredni* dostęp do czegokolwiek

C++ zawsze będzie popularny, bo jest czysty, przejrzysty, szybki, multiplatformowy no i kompatybilny z C.
Chyba wszystkie gry na PC (i nie tylko) są pisane w C++. Nie wyobrażam sobie gry w .NET z 3d (wooolne).
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390
that`s right
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Z tym się nie zgodzę, poczytaj choćby o Irrlicht .NET, wydajność jest tu na bardzo wysokim poziomie.
 

tobix10

Użytkownik
Dołączył
Luty 25, 2009
Posty
65
Ktoś z tych krytycznie wypowiadających się próbował .NET i Jave? Jeżeli nie to po co mówić to co się gdzieś słyszało.
Wiadomo, że języki natywnie kompilowane są szybsze i mniej zasobożerne. Ale nikt nie zaprzeczy, że w .NET kodzi się o niebo szybciej. Kilkoma kliknięciami można mieć gotowy program.

Co do wydajności:
1. Programiści cały czas pracują, żeby było szybciej(java zrobiła duże postępy).
2. Technika idzie do przodu, więc różnicę będą niezauważalne.
 

thc_flow

Zbanowany
Dołączył
Listopad 13, 2008
Posty
649
Ja jestem ogólnie za .NET, jest to jak narazie jedyny produkt MS który mi się podoba ( no jeszcze moje względy załapał Win 2K i 7
<
)
O Javie się nie wypowiem gdyż nie lubię jej składni (zawsze mi się motała) więc w niej nie piszę,
lecz .NET razem z Mono (i to w sumie dzięki niemu lubię .NET) stanowi duży postęp w dziedzinie programowania.
Jeśli chodzi o wieloplatformowość, WINE nie zawsze działa tak jak powinno, jasne Mono też nie jest jeszcze pełną implementacją ale przy odrobinie samozaparcia można wiele programów odpalić na różnych platformach.
Poza tym mogę tu pisać w wybranym przez siebie języku, tj. Pythonie, C/++/#, Obj Pascal i wielu innych...
JVM udostępnia tylko jeden język który nie musi wszystkim (w tym mi) pasować.

Mam nadzieję, że dzięki takim projektom jak Java, .NET, Mono i dotGNU za parę lat nie będzie problemu kompilacji pod konkretny OS, optymalizacji pod dany procesor, przepisywania kodu pod konkretne API.
Jest to duży krok w kierunku wygody pisania programów choć wiadomo, że nigdy nie przegonią wydajnością ASM'a.
ASM trzyma się dalej tylko w niszy gdzie najważniejsza jest wydajność, rozmiar programu.
Tylko czy oprócz naprawdę specjalistycznych rozwiązań jest komukolwiek potrzebny? Moim zdaniem NIE.
A porównajcie teraz rozmiar i skomplikowanie kodu dowolnego programu naisanego w ASM i w Javie czy IronPythonie.

Kończę swój chyba najdłuższy post na tym forum, a każdy programista i tak powie to samo, że język w którym pisze to kwestia gustu tak samo jak linia biustu...
 

Damn3d

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 18, 2009
Posty
88
Nie.
... To use this .NET wrapper for Irrlicht, create a project in your favorite .NET IDE and add a .NET reference on the file called "Irrlicht.NET.dll" in this directory ...[/b]
Biblioteka którą wyminiłeś jest napisana w C++, a w .NET jest tylko wrapper do niej.
 
Do góry Bottom