Pytanie odnośnie sieci lan

Magore

Użytkownik
Dołączył
Listopad 11, 2012
Posty
5
Moje pytanie zadaję w katygorii początkujący, więc mam nadzieję, że nikt nie będzie naśmiewał się z tego pytania. Dla niektórych jest pewnie banalne ;)
Nie wiem dokładnie jak opisać to o co mi chodzi, więc przedstawię moje pytanie na tym przykładzie: Jest router..do niego są podłączone 4 komputery. Każdy z nich otrzymuje ip, np 192.168.1.1, 192.168.1.2 itd. Każdy z nich ma otwarte jakieś porty. W internecie wszystkie są widziane pod 1 ip, które zwykle jest zmienne..
Na kompie z ip 192.168.1.2 znajduje się program/trojan czy cokolwiek innego sterowanego zdalnie. Pracuje on na jakimś porcie. Z komputera, który znajduje się poza tą siecią chcę sie połączyć z tym programem. Jak to działa, skoro wszystkie mają takie samo ip zewnętrzne to jak sie wybiera ten z którym chce sie połączyć? :confused:
Pytanie pewnie banalne ale męczy mnie :) Proszę o odpowiedź lub o podanie jakiegoś linka z ino o tym ;)
Kompletnie nie wiedziałem jak tytuł sformułować
 

donhubix

Użytkownik
Dołączył
Listopad 25, 2009
Posty
20
Hey

Zarowno temat, jak i odpowiedz na pytanie jest prosta: Port Forwarding.


Majac fizyczny dostep do routera, wejdz w ustawienia (wpisz adress routera [192.168.0.1] w przegladarke z jednego z komputerow podlaczonych kablem) i odnajdz zakladke dotyczaca 'Port Forwardingu'.

To nie Ty decydujesz do ktorego komputera sie podlaczysz tylko decyzje te podejmuje za Ciebie router, o ile firewall Ciebie nie zatrzyma.

Doslownie tlumaczac 'przekierunkowanie' portow polega na odsylanie wszystkiego co jest odbirane przez router na porcie X do portu Y jednego z komputerow w sieci. Zarowno X,Y jak i komputer mozna ustawic wlasnie w ustawieniach routera w sekcji Port Forward'ingu.

Wiekszosc routerow ma wbudowana usluge umozliwiajaca konfiguracje ustawien sieci z zewnatrz, wtedy rowniez wybieramy port i laczac sie pod zewnetrzny adres routera, pod wybrany przez nas port wchodzimy w ustawienia routera. Jest minimalna opcja ze usluga ta jest wlaczona, w takim przypadku wystarczy poprobowac kilka kombinacji domyslnych hasel.

Przy braku fizycznego dostepu do maszyny pojawiaja sie wieksze problemy. Nie jestem ekspertem lecz wiem ze router=firewall=problem.

Nie bede sie dalej rozpisywal, zaczekamy az osoby bardziej w temacie sie wypowiedza a jezeli bedziesz nienasycony wiedza to zamieszcze.

Malo tego po polsku ale zawsze jakis start:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekierowanie_portów

Powodzenia
Hubix
 

Magore

Użytkownik
Dołączył
Listopad 11, 2012
Posty
5
Praktycznie ta wiedza nie jest mi narazie do niczego potrzebna, jednak interesuje mnie jak to działa :) Podam nieco inny przykład: jest router i do niego podłączone są 2 kompy. Poza routerem znajduję się serwer jakiejś gry np minecraft ;) Oba komputery w siec z routerem mają odpaloną ową grę. Jak to jest, że oba są połączone z serwerem (z poza tego routera)
w porcie np 25565 i nie kolidują ze sobą? Jak router decyduje które dane trafia do którego kompa skoro oba są połączone na tym samym porcie z serwerem z poza routera?/ jak serwer wysyła dane do komputerów skoro oba mają to samo ip zewnętrzne i taki sam port? :)
Pozdrawiam ;)
 

cyber_pl

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 30, 2009
Posty
187
Praktycznie ta wiedza nie jest mi narazie do niczego potrzebna, jednak interesuje mnie jak to działa :) Podam nieco inny przykład: jest router i do niego podłączone są 2 kompy. Poza routerem znajduję się serwer jakiejś gry np minecraft ;) Oba komputery w siec z routerem mają odpaloną ową grę. Jak to jest, że oba są połączone z serwerem (z poza tego routera)
w porcie np 25565 i nie kolidują ze sobą? Jak router decyduje które dane trafia do którego kompa skoro oba są połączone na tym samym porcie z serwerem z poza routera?/ jak serwer wysyła dane do komputerów skoro oba mają to samo ip zewnętrzne i taki sam port? :)
Pozdrawiam ;)

Tutaj masz odpowiedz:

http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/iseries/v5r3/topic/rzajw/rzajw507.gif

Teraz pytanie, co się stanie kiedy porty źródłowe będą takie same ?

Tutaj kolejna odpowiedz:

http://www.velocityreviews.com/forums/t34879-udp-source-ports-using-pat-nat-overload.html
 
Do góry Bottom