RObotyka i automatyka

lemon6

Użytkownik
Dołączył
Luty 10, 2007
Posty
25
Witam

Chciałbym sie zagłębić w tematyce robotyki. Wiecie może jakiego języka używają do programowania robotów tj. jakieś małe robociki które chodzą i wykonują proste czynności, a nie maszyny wykorzystywane w fabrykach ;p

Cokolwiek wiecie na ten temat, będę bardzo wdzięczny za porady i wskazówki.





Pozdrawiam serdecznie
 

jurgensen

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 14, 2006
Posty
678
W Ekspercie był cykl artykułów poświęconych tej tematyce, włączając programowanie
 

lemon6

Użytkownik
Dołączył
Luty 10, 2007
Posty
25
mógłbyś podać mniej więcej jakie to były numery? ...albo chociaż rocznik
smile.gif
 

grzonu

Były Moderator
Dołączył
Grudzień 26, 2006
Posty
1390

rafal

Były Moderator
Dołączył
Marzec 30, 2005
Posty
392
Originally posted by lemon6
Witam

Chciałbym sie zagłębić w tematyce robotyki. Wiecie może jakiego języka używają do programowania robotów tj. jakieś małe robociki które chodzą i wykonują proste czynności, a nie maszyny wykorzystywane w fabrykach ;p

Cokolwiek wiecie na ten temat, będę bardzo wdzięczny za porady i wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie

Ja na studiach (automatyka i robotyka) , z robotami nie mam praktycznie stycznosci
<

do dyspozycji mielismy 3 manipulatory tj. FOX2-X-Y-Z (jezyk PASCAL), Scora i Scorbot ER-V Plus (jezyk ACL) . Inna specjalizacja miala lego mastermind (czy jakos tak) , programowane w jezyku C/C++ . Ale ogolnie wicej automatyki niz robotyki :) jakies regulatory itp nudy
 

lemon6

Użytkownik
Dołączył
Luty 10, 2007
Posty
25
Mi włąśnie chodzi o takie lego robociki gdyż w Gdyni co roku sa zawody z tym zwiazane chciałbym sie przygotować do niego za rok może dwa jeśli sie uda...

Skoro studiujesz automatyke i robotykę to mógłbyś mi powiedzieć coś więcej na temat tych robocików lego. W jakim języku sie je programuje z jakich programach itp.
Widziałem taki program Microsoft Robotics Studio - ten program jest ponoć do takich rzeczy.


Za każde informacje bęe dozgonnie wdzięczny :yes:
 

rafal

Były Moderator
Dołączył
Marzec 30, 2005
Posty
392
Jak juz wspomnailem ja akurat nie mialem stycznosci z Legosami :)
U nas jest podzial na 2 specjalizacje : inzynieria oprogramowania i systemy robotyki
Ja (IO) - mialem manipulatory FOX2, SCORA, SCORBOT
2 Specj. (SR) - miala lego, ale co tam robili i czym to nie mam pojecia ;-) napewno wiem ze programowali w jezyku C/C++ . Niestety w kwesti lego nie powiem ci nic wiecej, bo w sumie koncze powoli 3 rok, ale tak to zostalo podzielone ze prawdopodobnie bawic sie na tym robociku juz nie bede mial okazji :-(
 

amex

Użytkownik
Dołączył
Marzec 11, 2007
Posty
934
Mój nauczyciel od TI studiuje na politechnice, ma zajęcia z robotyki, programowania procesorów etc, z tego co mi wiadomo to nie należy to do łatwych rzeczy. Jeśli fascynują Cię takie tematy to zacznij od małej platformy pod lpt, silniczki krokowe+program nawet w delphi xD może później uda Ci się ją rozbudować do miana "robota" xD
 

lemon6

Użytkownik
Dołączył
Luty 10, 2007
Posty
25
Mółgbyś nieco wiecej opisać nt. platformy lpt, silników krokowych, znasz moze jakies dobre linki czy cuś?
smile.gif
każda informacja jest dla mnie bardzo cenna
 

amex

Użytkownik
Dołączył
Marzec 11, 2007
Posty
934
Originally posted by lemon6+--><div class='quotetop'>CYTAT(lemon6)</div>
Mółgbyś nieco wiecej opisać nt. platformy lpt, silników krokowych[/b]
nie bardzo mnie chyba zrozumiałeś, platforma to takie urządzonko, coś jak samochód zdalnie sterowany, podłączasz do niej silniki krokowe i sterujesz nimi przez port USB (taki długi)

<!--QuoteBegin-lemon6

znasz moze jakies dobre linki czy cuś?

raczej nie, bawiłem się tym już jakiś czas temu, poszukaj w google na temat portu LPT i silników krokowych, ja jakiś czas temu znalazłem xD
 
Do góry Bottom