Serwer na windowsie - programowanie

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Siemano, chciałem się Was zapytać czy programowanie aplikacji na serwer windows odbywa się tak jak programowanie okienkowe? w jaki sposób użytkownik łączy się z takim programem przez przeglądarke? powiedzmy że chce zrobić program do liczenia jakiś skomplikowanych operacji, żeby użytkownik mogł z tego korzystać, trzeba to jakoś oprogramować czy za pomocą zewnętrznego skryptu?

chodzi mi o serwery windows, nie Linux! na linuxie już mam.

pozdrawiam ;)
 

loganek

Były Moderator
Dołączył
Listopad 11, 2006
Posty
563
skoro wiesz jak robi się to na linuksie, to powiem tyle - na windowsie tak samo. też używasz socketów, tyle że biblioteki nazywają się nieco inaczej. Na wyklady.net był kiedyś o tym wykład, więc sprawdź logi;)
 

djmentos

Użytkownik
Dołączył
Maj 1, 2007
Posty
1868
W zasadzie to podobnie. W Windowsie sterowanie konsolą odbywa się przez Telnet, normalnie odpalisz w nim swoją aplikację. Spora część użytkowników korzysta też z VNC / zdalnego pulpitu do administracji. Tak więc okienkowe wchodzą w grę, ale jak skomplikowane obliczenia, raczej tylko konsola. Zdaje się być szybsze.

Jeśli chodzi o technologie, to dokładnie te same co pod standardowy Windows.
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Hmm.. a po czym niby wnioskujesz że jest szybsza konsola do obliczeń? Pomińmy kwestie zużycia pamięci operacyjnej do zapamiętania okna.

---
Musiałbyś poczytać specyfikacje odpowiednich protokołów by dowiedzieć się w jaki sposób łączy się użytkownik przez przeglądarkę. http://tools.ietf.org/html/rfc2616
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
najwydatniej napisać system jednozadaniowy, rozwiązanie stosowane w specjalistycznym sprzęcie mechanicznym różnegotypu. ; d

ps: Tylko że algorytm szeregowania i tak przydziela tyle samo czasu adekwatnie do wykorzystywanych zasobów dla odpowiednich operacji więc różnicy praktycznie mówiąc nie ma ;) a komunikaty są zwracane z SYSTEMU który i tak jest bądź nie bądź używany, polecam najpierw zaznajomić się z procedurą przydziału czasu w systemie, w innym przypadku system byłby podatny na wiele wiele nadużyć. Tylko wykorzystanie GPU wchodzi w tym przypadku w grę w celu optymalizacji szybkości działania + karta tesla with cuda ;D
 

djmentos

Użytkownik
Dołączył
Maj 1, 2007
Posty
1868
To zrób sobie dwa programy: konsolowy i okienkowy, które wczytają milion liczb wypisując je (na konsolę / do okienka), dodają je i zapiszą do pliku.

System raz, sama aplikacja dwa. Teoria raz, praktyka dwa.
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
Wydajność algorytmu to jedno a zwracanie (lub forma prezentacji) danych to drugie. W obu przypadkach algorytm (identyczny) wczytywania danych do pamięci i zapisywania będzie jednakowo szybki. Co ma to do serwera to nie wiem, jedynie można optymalizować algorytm, oprogramowanie na serwerze lub sprzęt. A porównanie wyświetlania danych jest takie jak malowanie pustego pokoju... a w pełni umeblowanego bez zniszczeń lub jeździć Bugatti a maluchem, różna złożoność mechanizmów. Trzeba oddzielić archaiczne wyobrażenie o programie podczas wykonywania jako o jednym kawałku, jest to nieco bardziej złożony proces kontrolowany przez system.
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
a jak to jest z aplikacjami konsolowymi? Napisałbym sobie pod windowsem (borland c++) to rozumiem że tego nie odpale na linuxie? Słyszałem tez o lazarusie, to to samo co Delphi? mogę normalnie używać klas, komponentów? czy to bardziej jak turbo pascal?

druga sprawa która była gówna w temacie to jak się z takim programem komunikować? CGI?
 
Do góry Bottom