SERWER VPS na linuksie, tylko jakim?

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Siemanko, przeglądam sobie oferty VPS i natknąłem się na taki tekst:

Szeroka gama dystrubucji Linuxa do wyboru: CentOS, Debian, Fedora, Gentoo, OpenSuse, Slackware, Ubuntu

Co według was jest godne polecenia na serwer? Aktualnie mam hosting jednak nie wiem na czym on tam siedzi :D


Co byście polecili ;)
Pozdro!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
CentOS: podobno strasznie upierdliwy (nie wiem nie używałem),
Debian: dobry system ale b. stare paczki w repo,
Fedora: miałem jakiś czas, podobał mi się system,
Gentoo: na VPS nie polecane bo głównie będziesz czekał aż się skończy kompilować,
Ubuntu: podobno w wersji na serwer jest b. dobry.

Co do reszty nie mam info. Ja bym z tych paru wybierał między deb/ubu/fedora.
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
Dzięki za info ;) Zastanawiałem się nad Debian / Ubuntu. Te systemy już widziałem na oczy
 

Hunter

Użytkownik
Dołączył
Październik 29, 2005
Posty
478
domyslam sie ze dopiero raczkujesz w swiecie administracji dlatego proponje Debiana na start.
Nie sugeruj sie starymi paczkami w repo sa o wiele stabilniejsze i bezpieczniejsze niz te nowsze np. w ubuntu ;-). Uparciuchy moga pobrac najnowszego release'a i machnac ./configure && make...

for example...

exploit dla proftpd 1.3.3a-e nie zadziala na Debianie 6 (; . Dlaczego, chyba nie musze tlumaczyc ?
najwazniejsze aby kernel byl swiezy oraz *mierzalny. Dla pewnosci ustaw no suid/guid/noexec oraz uruchom demonka z lepszego poziomu restrykcyjnego jail.

W nowszych wersjach proftpd miewalem problemy z transferami wiekszych plikow ok. 0,6-5 GB na polaczeniach active-passive w HA statusie routerow UTM'owych.

btw. Ubuntu buduja z mniej stabilnych / czesto testowych paczek :) - w wersji desktopowej tak jest, wersji serverowej nie isntalowalem poniewaz zniechecila mnie waga instalki...
 
Ostatnia edycja:

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Nie sugeruj sie starymi paczkami w repo sa o wiele stabilniejsze i bezpieczniejsze niz te nowsze np. w ubuntu ;-). Uparciuchy moga pobrac najnowszego release'a i machnac ./configure && make...
Niestety w debianie stabilny = stary jak świat. Połowa funkcji (zw. też z zabezpieczeniami) nie jest w takich paczkach udostępniana. Juz nie mówię o rzeczach typu dziurawe znc sprzed trzech lat w stable.

exploit dla proftpd 1.3.3a-e nie zadziala na Debianie 6 (; . Dlaczego, chyba nie musze tlumaczyc ?
Uzywanie ftp na serwerze to sam w sobie według mnie słaby pomysł. SFTP ftw.
 

Hunter

Użytkownik
Dołączył
Październik 29, 2005
Posty
478
Niestety w debianie stabilny = stary jak świat. Połowa funkcji (zw. też z zabezpieczeniami) nie jest w takich paczkach udostępniana. Juz nie mówię o rzeczach typu dziurawe znc sprzed trzech lat w stable.


Uzywanie ftp na serwerze to sam w sobie według mnie słaby pomysł. SFTP ftw.

to co potrzebne do administracji jest stabilne i bezpieczne ale skoro jest tak jak mowisz to pewnie moglbys miec racje.


w mojej branzy nie uzywa sie znc
 

Hunter

Użytkownik
Dołączył
Październik 29, 2005
Posty
478
Uzywanie ftp na serwerze to sam w sobie według mnie słaby pomysł. SFTP ftw. e

4 example: korporacja wspolpracujaca potrzebuje pobrac z waszego serwera dane aczkolwiek posiadaja restrykcyjna polityke bezpieczenstwa uniemozliwiajaca pobieranie/instalowanie aplikacji. Zmusisz ich aby administrator logowal sie po rdp na admina, pobieral i instalowal np. winscp ? W korporacjach czesto na wykonanie podstawowej operacji wymagajacej uprawnien admina czeka sie od 1-5 dni... rozwiazanie klopotliwe, malo wydajne z ogrmonymi kosztami. Sftp uzywaja pracownicy firmy pracujacy zdalnie vpn etc. Raczej nie udostepnia sie osobom 3cim jaki kolwiek typ powloki.
 
Do góry Bottom