szpiegowanie komputera- jak wykryć?

Latika

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
4
Witam,
nie wiedziałam w jakim dziale zamieścić ten temat, więc wylądował tutaj.
Piszę, ponieważ chciałam prosić Was o pomoc. Otóż mam podejrzenia, że mój kolega "szpieguje" mój komputer. Czasem wydaje mi się, jakby wiedział co w tej chwili robię w sieci itd. Było wiele przypadków z tym związanych. Dlatego chciałam się zapytać, w jaki sposób mogę sprawdzić czy nikt nie ma dostępu do tego? Podkreślę, że on nigdy nie miał bezpośredniej styczności z moim komputerem, ale, że bardzo dobrze zna się na naprawie często (przez komunikator) pomagał mi w instalowaniu różnych programów itp.
Ja kompletnie się na tym nie znam, dlatego chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób mogę sprawdzić czy on nie "włamuje się" do mojego komputera i czy nie widzi tego co ja w danej chwili robię?
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
Nie musiał mieć dostępu do komputera skoro instalowałaś programy o które Cię prosił :p

Najszybciej to oczywiście sprawdzić podpinając Twój komputer, przez drugi stanowiący bramę i obserwować ruch sieciowy, ale zakładam że skoro potrzebowałaś pomocy w instalacji programów to raczej to odpada.

Tak na szybko przychodzi mi do głowy: zainstalować jakiegoś świeżego firewalla, po blokować na nim wszystko i sprawdzić jakie programy chcą się łączyć z internetem. Oczywiście sugeruje też zainstalować jakiegoś antywirusa przy którym nikt nie grzebał.
 

Latika

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
4
Jak już napisałeś, pierwsza rada odpada :)

A jaki jest dobry firewall? Mogłabym prosić o nazwę?
Chociaż myślę, że to za wiele mi nie powie, bo jak pisałam słabo na tym się znam, ale zawsze można spróbować. Najwyżej zwrócę się jeszcze raz o pomoc na forum :)
 

Latika

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
4
Jeżeli Windows 7 (taki posiadam) ma już wbudowaną zaporę systemową, jest sens instalować innego firewalla? Czy zapora systemu utrudnia dostęp do mojego komputera?
 

Pio64

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2010
Posty
16
Jeżeli Windows 7 (taki posiadam) ma już wbudowaną zaporę systemową, jest sens instalować innego firewalla? Czy zapora systemu utrudnia dostęp do mojego komputera?
Zapora systemowa raczej nie jest wystarczająca. Zainstaluj COMODO Firewall tak jak ktoś już wcześniej polecał. Zainstaluj też jakiegoś antywirusa i przeskanuj komputer. Mogę Ci polecić AVG - jest darmowy i dobry. Jeśli masz już jakiegoś na komputerze, ale "pomagał" Ci przy nim "kolega" odinstaluj go (nie możesz mieć dwóch na raz).
 

Latika

Użytkownik
Dołączył
Październik 30, 2012
Posty
4
Ok zainstalowałam COMODO. Teraz prosiłabym Was o pomoc, bo nie wiem na jakie programy zezwolić aplikacji.
Wyskakują mi:
svchost.exe
browsemngr.dll- zezwoliłam, a potem automatycznie probuje zainstalowac globalne przechwytywanie do browsemngr.dll (instalować?)
deploy.jar

Są one jakieś podejrzane, czy na wszystkie mogę zezwolić?:)
 
Ostatnia edycja:

mendel137

Użytkownik
Dołączył
Listopad 6, 2012
Posty
4
Może jeszcze z innej beczki. Jakie programy "kolega" pomagał Ci instalować (Również czy sam Ci je wysyłał , czy podał źródło). Co do svchosta jest to proces systemowy więc zezwól, deploy.jar jest częścią pakietu java (jeśli próbowałeś instalować aktualizację javy możesz zezwolić, jeśli nie to może być jakiś z Twoich programów, bądź infekcja ). browsemngr.dll jest najprawdopodobniej częścią wyszukiwarki babylon, jednak z tego o można wyczytać, całkiem możliwe, że jest to wirus. Pozdrawiam
 
Do góry Bottom