unix, sieci, php, sql, .bat pomoc.

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Witam.
Mam do Was drodzy użytkownicy (moderatorzy również) tegoż forum prośbę o pomoc. Aby dostać pracę potrzeba mi znajomość kilku "rzeczy":
1) UNIX - w interfejsie tekstowym. Znacie dobre tutoriale?
2) SIECI - podstawy, bezpieczeństwo, konfig.
3) PHP - ale uczę się C++ a podobno różnią się tylko składnią.
4) SQL - czy znacie dobre tutoriale?
5) Aplikacje .bat - może tutorial?

Co do Unixa to jest to samo co linux prawda? Bazuje na tym samym z tego co wiem.
Sieci polecacie jakiś kurs może CISCO czy lepiej również tutoriale?
PHP podstawy liznąłem jakieś książki z helionu na pewno dorwę a i symfonie C++ się uczyłem. Jak powiedział "grzunu" różnią się tylko składnią i czymś jeszcze.
SQL nic o tym nie wiem, gdzie mogę liznąć podstawy a najlepiej i więcej, znacie dobre tutoriale?
Aplikacje .bat chodzi np o pisanie niewielkich aplikacji potrzebnych do tego że w linuxie/unixie co jakiś czas zamyka się pewien proces, trzeba aby ta aplikacja sprawdzała czy ten proces działa, a jeśli nie aby go uruchamiała. Podobne aplikacje do tej.

//Jeśli w jakiś sposób złamałem regulamin to przepraszam moderatorów i oczywiście przyjmę na siebie ostrzeżenie, ale proszę nie usuwać tego tematu, odpowiedzi na te pytania mogą być dla mnie bardzo cenne.
Pozdrawiam.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Tak z ciekawości - kiedy masz zamiar dostać tą pracę? Sporo pracy przed tobą.
1) UNIX'owa powłoka jest podobna do basha więc powinien nadać się np. któryś z kursów na wikipedii.
3) Składnia PHP bazuje na składni C++ więc tak dużo różnic nie ma. PHP jest językiem typowo webowym więc pisze się w nim inaczej niż w C++. Jeśli chodzi o złożoność to powiedziałbym, że jest prostszy, ale trzeba się też nauczyć korzystać z niektórych jego mechanizmów.
4) Jeśli masz zamiar przerabiać PHP to w każdym normalniejszym kursie jest jakiś wstęp do MySQL'a.
5) Skrypty bat są skryptami dla sytemu Windows więc w Linuxie się nie przydadzą. Jeśli chcesz pisać pliki wsadowe do Linuxa - poczytaj o bashu.
No i przede wszystkim naucz się samodzielnie szukać.

A, i następnym razem daruj sobie te dopiski - jeśli temat miałby lecieć do kosza to i tak by poleciał.
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Za około 2 - 3 miesiące.
1) A jakiś system do pracy (przerobienia) polecasz lub kilka?
2) Nie wspomniałeś nic o sieciach...
3) To plus dla mnie :)
4) Ok. Chociaż za wiele mi to nie mówi. Nie ważne.
5) OK.
Dzięki.
A szukać umiem tylko w większości tutoriali są błędy, a ludzie którzy je przerabiali wiedzą które się nadają do nauki, a które do kosza.
Chyba nie zrozumiałeś ale dopiska jak najbardziej uzasadniona.
Nie chce się sprzeczać. Dzięki póki co.
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Systemu żadnego raczej nie polecę bo się na tym zbytnio nie znam. Wydaje mi się, że FreeBSD będzie bardziej podobny do UNIX'a niż systemy Linuxowe - ale pewien nie jestem.
O sieciach nic nie piszę z tego samego powodu - nie znam się ;) Na pewno znajdzie się ktoś inny kto wypowie się w tej kwestii i ew. poprawi mnie w pozostałych.
Jeśli chcesz poznać MySQL - znajdź jakiś kurs PHP w którym jest omówienie podstaw. PHP jest dość mocno związany z bazą danych więc długo szukać nie będziesz. Możesz też poczytać książki/tutoriale skupiające się tylko na bazie danych ale IMHO nie ma to zbyt dużego sensu jeśli potrzebujesz tylko podstaw a i tak musisz nauczyć się PHP.

Jeśli szukasz to szukaj najpierw w pewnych źródłach - zarówno PHP i MySQL mają naprawdę dobrą dokumentację z mnóstwem przykładów i linkami do innych, pewnych źródeł.

I jeszcze słowo odnośnie dopiski - nie mówię, że nie jest nieuzasadniona. Mówię tylko, że nic nie pomoże jeśli temat miałby wylądować w koszu ;)
 

BambiTheGrey

Użytkownik
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
7
Co do sieci 2-3 miesiące na poznanie (porządne) podstaw działania sieci itp itd może być za mało sama biblia tcp/ip ma ok 1tyś stron
ja czytałem tą książkę link i jak dla mnie była dobra
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Ta książka wystarczy?
Ta książka nie ma 1 tys stron. A co to jest 1 tys., symfonia C++ ma 1200 a myślę że w miesiąc ją zgłębię (może nie całą - na pewno przeczytam - ale czytam w taki sposób aby jak najwięcej z niej zapamiętać dużo ćwiczeń, powtarzania).
Polecisz jakieś inne? Co sądzisz o kursie CISCO?
 

BambiTheGrey

Użytkownik
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
7
Ta do której podesłałem linka nie ma tyś stron miałem na myśli inną ale możliwe że się pomyliłem...
Myślę że jeżeli ogarniesz tą książkę to powinna wystarczyć.
Kurs cisco jak najbardziej (minusem koszta egzaminu), ale jeżeli nie masz narazie wiedzy o sieciach polecałbym wstrzymanie się odłożenie na dalsze plany
 

Boobie

Użytkownik
Dołączył
Lipiec 25, 2008
Posty
195
Wiesz co do pracy mi to potrzebne jak w temacie. Ale zacznę nie wcześniej jak dostanę tę robotę bo może się okazać że jednak nie dostanę jej albo dostanę gdzieś indziej i wtedy wiadomo pieniądze na taki kurs się nie zmarnują ale cały rok muszę za nim ganiać a nie koniecznie będzie mi on potrzebny.
Jak na razie myślę skończyć symfonie C++ i zacząć winApi w końcu z tego są pieniądze a czas na studiowanie i pisanie następnych programów nie jest na marne poświęcony. Parę groszy z tego jest a i gdzieś do pracy może się to przydać. A drugą opcją są systemy unixowie i aplikacje bathu jak powiedział kolega hxv.
Ale książkę o sieciach możesz zapodać :) będę wdzięczny ;)
 

BambiTheGrey

Użytkownik
Dołączył
Listopad 4, 2009
Posty
7
Poleciłbym jeszcze tą książkę link, ale chyba już nie jest wydawana i zostaje Ci szukać poza księgarniami
 

Magnefikko

Były Moderator
Dołączył
Maj 29, 2004
Posty
709
1) UNIX - w interfejsie tekstowym. Znacie dobre tutoriale? 2) SIECI - podstawy, bezpieczeństwo, konfig. 3) PHP - ale uczę się C++ a podobno różnią się tylko składnią. 4) SQL - czy znacie dobre tutoriale? 5) Aplikacje .bat - może tutorial?
1. $ man 2. google.pl + wikipedia 3. google.pl + wikipedia 4. google.pl + wikipedia 5. C:> help + google.pl ["skrypty wsadowe"]
 
Do góry Bottom