Windows => Linux

Draqun

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2007
Posty
67
Nom. Przyszedł czas i na mnie i chcę opuścić padół Windowsa. I otóż mam problem gryzie mnie kilka pytań.

1. W orginalnym zestawie z komputerkiem otrzymałem płytę podpisaną "Linux BLue Freezer edycja Media CEnter DVB" - to zdaje się systemek. I teraz pytanie czy wsiąść na ten, którego mam na płytce czy może zasać sobie jakiś inny?

2. Czy podczas przejścia z Okienek na Linuxa bedę musiał formatować cały dysk czy tylko partycje z Windowsem?

3. Czy będą mi działać:
a) Opera
<
Firefox
c) Gadu-Gadu
d) AQQ
e) eMule
f) Winamp
g) Skype
h) SubEdit Player

4. Słyszałem, że Linux posiada automatycznie zainstalowane wszystkie kodeki audio/video, i czy to prawda?

5. Z zasady iż jestem fanem rpg i nie tycvh nowszych a seri MM a także HoMM zapytuje czy te gierki będą działały normalnie (bo ze względu na to iż nie są najmłodsze na XP mam z nimi mnóstwo kłopotów tak jak ze wszystkim).

6. Czy da się stworzyć konta użytkowników tak jak na Windowsie i nadać im ograniczenia?

7. Posiadam internet w sieci WLAN (nie wiem czy używam dobrej nazwy to jest tzw "radiówka") i czy będzie on działać normalnie?

8. Czy są jakieś poważniejsze problemy z Javą i Flashem?

9. Jak jest na Linuxie z produktami firmy Adobe? Słyszałem, że częsta bywaja problemy a ja sporo używam Adobe Readera, a może Linux ma własny program do otwierania plików z rozszerzeniem pdf?

10. Czy jeśli skopiuje folderu z kontami GG i potem wkleje w odpowiednie miejsce na Linuxie będą one działać czy nie?

11. Czy Linux posiada własny program do nagrywania płyt CD/DVD czy trza possać Nero?

To chyba tyle na początek. Część tych pytań jest tylko upewnieniem gdyż wolę mieć odpowiedż kogoś kto ma styczność z Linuxem jak z kimś kto tylko czytał. Upewnijcie mnie tylko, że ten system jest dobry a przejde na niego jak tylko będzie mi się chciało formatować dysk bo Okienka mnie wku****** a i moją mamę także.
 

daktyl

Użytkownik
Dołączył
Maj 14, 2007
Posty
185
Originally posted by Draqun
Czy będą mi działać:
a) Opera
<
Firefox
c) Gadu-Gadu
d) AQQ
e) eMule
f) Winamp
g) Skype
h) SubEdit Player

Są odpowiednie wersje programow.

Originally posted by Draqun+--><div class='quotetop'>CYTAT(Draqun)</div>
4. Słyszałem, że Linux posiada automatycznie zainstalowane wszystkie kodeki audio/video, i czy to prawda?[/b]

Nie jestem pewien ale chyab nie.<!--QuoteBegin-Draqun

7. Posiadam internet w sieci WLAN (nie wiem czy używam dobrej nazwy to jest tzw "radiówka") i czy będzie on działać normalnie?

tak

Originally posted by Draqun+--><div class='quotetop'>CYTAT(Draqun)</div>
8. Czy są jakieś poważniejsze problemy z Javą i Flashem?[/b]

Nie

<!--QuoteBegin-Draqun

11. Czy Linux posiada własny program do nagrywania płyt CD/DVD czy trza possać Nero?

Lepiej sobie scignac jakis program.

Jest od Ch**a dystrybucji linuxow, na poczatek chyba najlepszy jest Ubuntu.
 

Draqun

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 27, 2007
Posty
67
Wielki dziękie. Teraz upewniony moge spokojnie zassać sobie coś do zainstalowania. A więc postanowiłem zainstalować sobie Ubuntu - pobiore z tej strony bo miło i bezpiecznie wygląda.

Pytanko do upewnienia? Czy po zassaniu Ubuntu muszę go rozpakować i nagrać na płytke aby go instalnąć? (boże jakie ja lamerskie pytania zadaje _-_)
 

eloar

Użytkownik
Dołączył
Listopad 28, 2006
Posty
58
na najnowszych jajkach nie mam najmniejszych problemow z kontrolerami SATA, ale niestety sa niekiedy problemy z chipsetami nvidii. To niestety moze byc niemaly problem przy dowolnym linuxie.
 

dezerter_af

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 26, 2007
Posty
62
Originally posted by Draqun
1. W orginalnym zestawie z komputerkiem otrzymałem płytę podpisaną "Linux BLue Freezer edycja Media CEnter DVB" - to zdaje się systemek. I teraz pytanie czy wsiąść na ten, którego mam na płytce czy może zasać sobie jakiś inny?
piersze słysze
<
o takim ...
Originally posted by Draqun
3. Czy będą mi działać:
a) Opera
<
Firefox
c) Gadu-Gadu
d) AQQ
e) eMule
f) Winamp
g) Skype
h) SubEdit Player
A)tak
b)tak
c) nie ,kadu , KGB
d)yyyy... chyba tak
<

e)nie, aMule
f)nie ale sa lepsze odpowiedniki
smile.gif

g)tak
h) chyba nie
<


Originally posted by Draqun
8. Czy są jakieś poważniejsze problemy z Javą i Flashem?
niema i śmiga jak należy
smile.gif

Originally posted by Draqun+--><div class='quotetop'>CYTAT(Draqun)</div>
10. Czy jeśli skopiuje folderu z kontami GG i potem wkleje w odpowiednie miejsce na Linuxie będą one działać czy nie?[/b]
zalezy jakiego komunikatora uzyjesz :)ale po co to skoro mozna wrzucic na serwer gg a pozniej pobrac ?
<!--QuoteBegin-Draqun

Upewnijcie mnie tylko, że ten system jest dobry a przejde na niego
tak system jest dobry
smile.gif
ale jak masz z nim stycznosc pierwszy raz to bedzie Ci dosc ciezko
<
polecam zakupienie książki o podstawach linuxa
smile.gif
i o komendach
smile.gif
bo bez znajomosci komend daleko niezajedziesz
smile.gif

chyba juz wszystko
smile.gif
? :nauka:
 

LPU

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2007
Posty
104
Originally posted by dezerter_af
d)yyyy... chyba tak
Na pewno tak..
smile.gif


Originally posted by dezerter_af
polecam zakupienie książki o podstawach linuxa
smile.gif
i o komendach
smile.gif
bo bez znajomosci komend daleko niezajedziesz
smile.gif
Na necie tez znajdzie podstawowe komendy..
smile.gif
ksiazka?.. owszem.. ale jak Koledze sie nie spodoba system to wroci na Win`a.. a ksiazka pojdzie w kąt..

Na początek zajrzyj tu.. ---> http://heffer.terramail.pl/komendy.html

Originally posted by Draqun
Upewnijcie mnie tylko, że ten system jest dobry a przejde na niego
Pokazalem Koledze Ubuntu 7.04.. ciezko go bylo sciagnac z PC.. co drugie slowo to jaaaaa.. dobre.. Ooo.. jeb.... itd itd
smile.gif
..

początki są trudne.. pozniej juz smigasz jak na Win`ie..
<
 

LPU

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2007
Posty
104
Originally posted by spycigniewwoods
Linux/GNU jest trudny przez pierwsze dwa lata
rozumiem, ze tyle zajelo Ci opanowanie Linux`a w stopniu podstawowym..
smile.gif
niezle.. ja myslalem ze wiecej trzeba czasu
<
heh.. takie powiedzenie "chcę, więc potrafię".. i moze nie 2 dni Wojtku.. ale hmm.. a moze i 2 dni
<
.. no mniejsza o to..
<
w kazdym badz razie.. na pewnie nie 2 lata..

spycigniewwoods, napisales tak bo koledzy tak mowią czy z wlasnego doswiadczenia to wiesz?..
 

Czak

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 31, 2006
Posty
234
Ja radzę zostawić na razie winzgrozę i zainstalować linuxa obok windy.
Osobiście polecam Suse i Ubuntu/Kubuntu.
Linux jest wg. mnie lepszy niż M$ Window$,ale trzeba się przyzwyczaić...
Ja osobiście całkowicie się nie "przesiadłem",korzystam głównie z ubuntu,ale czasem Winda też jest potrzebna.
 

spycigniewwoods

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 24, 2007
Posty
30
Originally posted by LPU
[...]
spycigniewwoods, napisales tak bo koledzy tak mowią czy z wlasnego doswiadczenia to wiesz?..

Szczerze powiedziawszy, to koledzy - mam na osiedlu jednego takiego, co mniej niż ja kopci i on ma u siebie tego Linuksa. Mówił, że mu opanowanie instalacji GRUB'a zajęło dwa lata - ale teraz jest ekspertem. Ruuu cbmreml. N cebcbf - pml fmghxn xbafgehbjnavn ryrtnapxvpu fragrapwv wrfg whm mncbzavnan?
 

LPU

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2007
Posty
104
Originally posted by spycigniewwoods+--><div class='quotetop'>CYTAT(spycigniewwoods)</div>
N cebcbf - pml fmghxn xbafgehbjnavn ryrtnapxvpu fragrapwv wrfg whm mncbzavnan?[/b]

<!--QuoteBegin-spycigniewwoods

A propos - czy sztuka konstruowania eleganckich sentencji jest juz zapomniana?
Zalezy Dla Kogo
<
..
 

LPU

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2007
Posty
104
Jestem zszokowany. Rozgryzłeś mój szyfr!!![/b]
Rot-13
smile.gif
dosc ciekawy sposob kodowania.. spotkalem sie z podobnym podczas czytania ksiazki "kod l. da vinci".. tylko, ze tam pierwszą litere zastpowales ostatnią.. a ostatnią pierwszą.. kod.. hmm.. AtBash jesli sie nie myle..
<


a Do Rot-13 masz kilka programow rozkod.
<
 
Do góry Bottom