winxp z linuksem

ksz-ksz

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 28, 2002
Posty
3
sorka za glupie pytanie, ciagle szukam stron o instalacji lina, faqow i innych ale mi trzeba wytluamczyc jasno. Mam win xp, chce go zostawic, instalnac obok niego red hata. i jak ja mam to zrobic? wsadzic dyskietke startowa do wina98 zeby miec dosa? A po drugie to jak ma byc z ta partycja, musze robic partycje c: czy moge instalowac na drugim dysku, po trzecie, mam nadzieje ze winxp nie ma tu znaczenia i normalnie bede miec mozliwosc wyboru przy starcie... podpowiedzcie mi troche...
 
G

Guest

Gość
Originally posted by ksz-ksz
sorka za glupie pytanie, ciagle szukam stron o instalacji lina, faqow i innych ale mi trzeba wytluamczyc jasno. Mam win xp, chce go zostawic, instalnac obok niego red hata. i jak ja mam to zrobic? wsadzic dyskietke startowa do wina98 zeby miec dosa? A po drugie to jak ma byc z ta partycja, musze robic partycje c: czy moge instalowac na drugim dysku, po trzecie, mam nadzieje ze winxp nie ma tu znaczenia i normalnie bede miec mozliwosc wyboru przy starcie... podpowiedzcie mi troche...


jesli chcesz zainstalowac linuxa to dyskietka startowa z win nie jest ci potrzebna. jesli masz plyte z lixunem bootowalna to wladasz plyte, wchodzisz biosu i zmieniasz bootowanie z cd-romu. partycje robi sie podczas instalacji linuxa, instaluje sie go na osobnej partycji. winxp nie ma znaczenia, musisz zainstalowac LILO na master dysku i przy wlaczaniu komputera bedziesz mial do wyboru ktory system chcesz uruchomic.
 

ksz-ksz

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 28, 2002
Posty
3
ok, dzieki, teraz rozumiem, mam jeszcze kilka watpliwosci. Zastanwiam sie nad ta partycja ktora bedzie tworzona podczas instalacji, cos tam czytalem o 1024 cylindrze dysku i w sumie nie kapuje o co chodzi. Mam dysk 40 giga, i sie zastawiam czy mi dysku i wszyskiego z winda nie spieprzy. Powiedzcie mi cos o tej partycji i co trzeba bedzie tam samemu zrobic. A po drugie ciagle slysze o konfigurowaniu polaczenia z netem przez tpsa, ja jestem w lanie, nie mam sterownikow do karty [pod linuxa i mam nadzieje ze nie bedzie trzeba instalowac... Wiem ze zadaje banalne pytania, ale jak mam sie dalej z winshitem meczyc do wole kompa nie miec. Jesli nie chce wam sie odpowiadac to dajcie jakis link, gdzie to wszystko znajde.
 

Zeddicus

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 17, 2002
Posty
87
To co slyszales o tym 1024 cylindrze to juz wlasciwie jest nie aktualne, jake instalujesz nowsza dystrybucje to sie nic nie stanie.
Co do samej instalacji to polecam jakiegos prostego linuxa (np.Mandrake), zreszta co do wyboru linuxa jest wlasciwie jedna najlepsza zasada: Instaluj takiego linuksa jakiego na twoj dobry kolega wtedy masz sie kogo zapytac o pomoc, a dla poczatkujacych to i tak mala roznica jakiego maja linuksa

Radze zaoparzyc sie z Partitiom Magic, znalesc troche miejsca na dysku, zrobic partycje swap (jakies 80Mb spokojnie starczy) i partycje ext2 (wielkosc zalezy od dystrybucji, na pld starczy 600MB na Slacka najlepiej ze 2GB miec, a o reszte dystrybucji sie popytaj bo nie pamietam)

Jesli masz stale lacze to polecam PLD, ma takie genialne narzedzie ktore sie nazywa poldek, jest to uniwersalny instalator pakietow systemowych i nie tylko, dzieki niemu mozesz np. zainstalowac caly system z sieci, albo uaktualnic caly system z sieci, albo np. doinstalowac sobie cos czego zapomniales zainstalowac

Po za tym, jesli nie bedziesz czegos wiedzial po instalacji, to pierwsze co robisz to:
man "polecenie"
czyli wywolujesz manual do polecenia ktorego znaczenia nie znasz
drugie co robisz:
www.google.com.pl
i wyszukujesz informacji na stronach i w grupach dyskusyjnych
a dopiero potem wchodzisz na forum haker.com.pl
w ten sposob oszczedzisz sobie czasu, i reputacji na forum
 

VueL

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 8, 2002
Posty
104
pozwolcie ze przyloncze sie do postu, czy żeby zainstalowac lina obok wina ( hehe rym) trzeba sformatować dysk i zmniejszyć partycje FAT32 :?:
 

VueL

Użytkownik
Dołączył
Czerwiec 8, 2002
Posty
104
cholera zapominam sie z tymi polskimi znakami, znowu krzaki
tlumacze:
1-zeby
2-sformatowac
3-zmniejszyc
 
Do góry Bottom