Wybór dystrybucji na stałe

Bartonik

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 5, 2010
Posty
16
Witam, chciał bym w końcu zmienić system na linux'a ale na stałe. I teraz mam do was pytanie jaki polecacie system do nauki linux'a. Chciał bym żeby nie była to dystrybucja gdzie mogę wszystko wyklikać tylko gdzie muszę się trochę pomęczyć. Na razie na oku mam debian'a,slackware i red-hat'a który z nich był by najlepszym wyborem ? Dodam że jestem otwarty na inne propozycje :)

Z góry dziękuje i Pozdrawiam :D
 

VR8

Moderator
Członek Załogi
Dołączył
Wrzesień 24, 2011
Posty
325
Witam, chciał bym w końcu zmienić system na linux'a ale na stałe. I teraz mam do was pytanie jaki polecacie system do nauki linux'a. Chciał bym żeby nie była to dystrybucja gdzie mogę wszystko wyklikać tylko gdzie muszę się trochę pomęczyć. Na razie na oku mam debian'a,slackware i red-hat'a który z nich był by najlepszym wyborem ? Dodam że jestem otwarty na inne propozycje :)

Z góry dziękuje i Pozdrawiam :D

Hmm.. polecam Slackware, jednak ja uczyłem sie na Backtracku i też bardzo go polecam.
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
Z rhelowców możesz wypróbować fedorę która jest poligonem redhata, ale myślę że najlepszy na początek jest jakiś debian. Jak już troche się zaznajomisz z konsolą możesz się zająć czymś `hardkorowym` jak np. arch
 

bi-tek

Użytkownik
Dołączył
Luty 14, 2008
Posty
26
Gentoo sobie zainstaluj. Debian jest os nastawionym bardziej na serwery. w sumie gentoo też mi jakoś bardziej do gustu przypadło gentoo.
 

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
Ogólnie: na początek jednak polecam Ci coś prostszego (w zasadzie Debian lub Slackware będą idealnymi kandydatami).. pobaw się trochę, spróbuj postawić w pełni funkcjonalnego Desktopa, rozwiązać wszystkie problemy, które napotkasz podczas konfiguracji... jak zakończysz ten etap, to wtedy proponuję rzucić się na głęboką wodę i zgodnie z wypowiedzią przedmówcy - Gentoo. Podczas 'instalacji', nauczysz się więcej o linuksie niż kiedykolwiek :) a jak już to ze zrozumieniem przebrniesz, to po pierwsze zakochasz się w Gentoo, a po drugie zaczniesz na siłę będziesz próbował wszelkie konfiguracje przeprowadzać z poziomu konsoli, mimo obecności graficznych udogodnień.
 
Do góry Bottom