Wybór linuksa

evo111

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2012
Posty
3
Mam wielki dylemat z wyborem Linuxa pomiędzy Ubuntu, Gentoo a np Debianem. Głównie chodzi o to czy mój laptop sobie poradzi, nie dawno zacząłem uczyć się programować w C++ (i głównie to będę na nim robił)

a może po prostu Blacktrack?
Proszę o pomoc.

Fujitsu Siemens:
Intel Pentium Dual - 1.46Ghz 790 MHz
1GB ramu
Grafika - 128mb
 
Ostatnia edycja:

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
Ja bym brał Debiana... Ubuntu będzie zbyt mułowate, a zanim coś skompilujesz na Gentoo to miną 2 dni.. Debian będzie optymalnym wyborem
 

tomy44pl

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 27, 2012
Posty
6
Ubuntu, Fedora, OpenSUSE możesz sobie podarować.
odpowiedzią jest;
Minimalna instalacja Debian Testing (z lekkim środowiskiem typu *box)
Arch Linux

Gentoo (jeżeli od razu chcesz skakać na głęboką wodę)

znajdziesz tutaj pomoc więc od razu próbowałbym Archa. każdy dobrze skonfigurowany linux będzie śmigał na tym sprzęcie
 

evo111

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 25, 2012
Posty
3
w takim razie wybiorę debiana tylko nie wiem za bardzo skąd ściągnąć odpowiedniego
http://www.debian.org/CD/http-ftp/ ?

i jakie środowisko masz na myśli ? bo do tej pory używałem tylko CodeBlocks z dołączonym kompilatorem

Przepraszam za takie (newbie pytania) ale jeszcze jestem trochę zielony :p
 
Ostatnia edycja:

harbinger

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 10, 2012
Posty
91
i jakie środowisko masz na myśli ? bo do tej pory używałem tylko CodeBlocks z dołączonym kompilatorem
mówiąc "środowisko", kolega miał na myśli "środowisko graficzne", w którym będziesz się poruszał za pomocą myszki i klawiatury.. pisząc *box miał na myśli np. Fluxbox'a
co do CodeBlocks'a, to spoko - jest również dostępny pod linuksa

link, który podałeś powyżej jest idealny do zassania Debiana
 

In7ount

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 28, 2012
Posty
79
A spotkałeś się z Systemem Linux Mint ? (osobiście używam Arch linux z uwagi na ogromne możliwości konfiguracyjne podczas instalacji ) > Jest skonstruowany z jądra ubuntu . Również wykorzystuje jego repezytorium pakietów .
A środowisko graficzne od 12 miesięcy używam fluxbox . Ogólnie to polecałbym ci nauke perla jest bardziej korzystniejszy pod linuxa ; ]
 

manieekxd

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 23, 2012
Posty
3
jesli cchesz zaczac przygode z linuxem nieradze ci startowac od debiana..to stosunkowo ciezki do ogarniecia system...radze na poczatek ubuntu lub mandrive..albo posluz sie stronka , odpowiadajac na pytania okresla jaki linux pasuje do cb http://jakilinux.org
 

nowy_me

Użytkownik
Dołączył
Luty 7, 2007
Posty
451
ja sugeruje połączenie opcji powyżej:
Ubuntu(bo to Twój pierwszy linux) + lekkie środowisko(bo Twój komputer nie jest już najszybszy) = http://xubuntu.org/
 

In7ount

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 28, 2012
Posty
79
albo blackbuntu ;p też jest przyjemny i ładny;p jak na początek bardzo polecam , osobiście uwazam że jest lepszy niż backtrack ale to tylko moja ocena
 

qwertyqwe

Użytkownik
Dołączył
Luty 10, 2012
Posty
4
Jak harbinger - Debiana. Na swoim PC mam Debiana, ale na laptopie Win7. Debian jest lekki i bezpieczny i co najważniejsze - elastyczny. W wyglądzie możesz go przystosować dowolnie.
 

In7ount

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 28, 2012
Posty
79
Ja to nie wiem co wy widzicie w tym Debianie , jest ciężki i uciążliwy , za duży , ja polecam slackware lub archlinux ... > najlepsze systemy używane przezemnie i przez moich kolegów .

Ale kto co woli .
 

homer_

Użytkownik
Dołączył
Luty 14, 2012
Posty
14
Ja to nie wiem co wy widzicie w tym Debianie , jest ciężki i uciążliwy , za duży , ja polecam slackware lub archlinux ... > najlepsze systemy używane przezemnie i przez moich kolegów .

Ale kto co woli .

Może to że większość distro jest na nim oparta i tak właściwie trzyma większość rynku jeżeli chodzi o rozwiązania serwerowe. Pomijam już fakt że raczej początkującemu nie będzie się chciało wszystkiego kompilować skoro może sobie pobrać gotowe paczki .deb, których jest mnóstwo. Ciężki i uciążliwy to może jesteś ale Ty... Podajesz mu jakieś kuzwa remixy jak blackbuntu gdzie jedyne co go wyróżnia to masa zainstalowanych dodatkowych pakietów(w razie konieczności może je zainstalować sam). Co do Slackaware'a i Archa - już widzę osobe która nie miała wcześniej styczności z takim systemem i zaraz po zainstalowaniu systemu stawia sobie sama środowsiko graficzne... Po co używać jakieś pseudo systemy bazujące na Debianie skoro można zacząć od oryginału. Wspomniana wcześniej popularność = duże community, przedewszystkim otwarte i masa pomocnych materiałów. Oczywiście fakt że załóżył taki temat skłania bardziej do Ubuntu... Jednak jest ono zbyt "ciężkie i uciążliwe" a sprzęt ma jaki ma, więc Debian przy minimalnej woli jego poznania powinien być odpowiedni. Podsumowując - zacznijcie udzielać porady pod użytkownika a nie pod siebie :)

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ewa102

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 12, 2012
Posty
3
W chwili obecnej istnieje około setki aktywnie rozwijanych dystrybucji Linuksa oraz kilkanaście systemów z rodziny BSD. Jak w takim natłoku informacji znaleźć system odpowiedni dla własnych potrzeb? Testować, instalować, konfigurować, formatować, znów instalować… A jeśli ktoś nie ma na to czasu? No właśnie…
 
Do góry Bottom