Trojany - Made in Poland - Legalność

shoock12

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2009
Posty
123
Czy umieszczenie swojego trojana w dziale "Trojany - Made in Poland" jest legalne?
Czy są jakieś kary? Czy coś innego.
 

proxima

Były Moderator
Dołączył
Marzec 9, 2007
Posty
651
Jest legalne jeśli chodzi o działalność forum

jak można przeczytać w regulaminie:
"Właściciel forum haker.com.pl, Administrator i Moderatorzy w żaden sposób nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane przez userów forum"

trochę inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby zaistniał tu na nowo download

Natomiast jeśli chodzi o użytkownika, to polecam poczytać o art. 269b kk


pozdrawiam
 

shoock12

Użytkownik
Dołączył
Styczeń 24, 2009
Posty
123
A chodzi mi tylko o odpowiedź na pytanie "Czy mogę mieć jakieś nieprzyjemności na umieszczenie swojego trojana w dziale Trojany - Made in Poland" taką prostą Tak lub Nie.
P.S
bo napisałem trojana, który omija firewall-a windowsowego i ma wbudowany keylogger
 

widmo17

Były Moderator
Dołączył
Lipiec 16, 2007
Posty
1089
---
 
Ostatnia edycja:

mrx1

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 2, 2006
Posty
94
<div class='quotetop'>CYTAT(widmo17 @ 6.03.2009, 0:10) <{POST_SNAPBACK}></div>
Jak gdzieś w programie napiszesz że aplikacja w celach edukacyjnych i wykorzystywanie jej niezgodnie z prawem jest zabronione to zrzucasz całą winę na tego, kto kupił/ściągnął progs ;] Przecież Ty nie chciałeś żeby ktoś hakował ludzi, tylko pokazałeś przykład szkodliwego czegoś. ;][/b]

Niestety to nieprawda. To co napiszesz nie jest ponad prawem. Polecam lekturę odpowiednich stron i for(tak to sie odmienia ;p ?) internetowych. Dlatego też nie umieszczam nigdzie swojego szkodliwego softu :)
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
no ale w sumie np taki trojan - virus, szkodnik do sciagniecia a p[rzecierz moze autor miał na mysli sterowanie komputerami chodzby na kafejce internetowej
<
 

Dark Smark

Były Moderator
Dołączył
Kwiecień 29, 2006
Posty
1953
W sumie są komercyjne programy do zdalnej kontroli komputera.
Zgodnie z art. 269b § 1 kodeksu karnego - kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 2, art. 268 § 2 lub 3 w związku z § 2, art. 269 § 2 albo 269a , a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.[/b]
 

Gondoller

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2008
Posty
259
max 3 lata czyli nie jest źle. a jak jeszcze narobisz tu i tam burdelu to ci komputer do celi wstawią i codziennie inne kotlety dadzą bo przecież więzień też człowiek a bezdomni muszą jeść syf ze śmietników
 

bandito88

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 8, 2007
Posty
114
Same keyloggery nie są złem. Bo czy np. łom sam w sobie jest zły? Nie, tylko w nieodpowiednich rękach. Jeśli używałbyś notatnika do włamań on też nie był by zły a jedynie ten co się włamuje.
<
Wiesz głównie chodzi o to że złe jest samo włamanie się na PC a nie to czym to zrobiłeś. Drugą sprawą jest to dział ten jest po to żeby informować i uczyć - nie włamań - ale zabespieczania się przed nimi
<
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Originally posted by bandito88
Same keyloggery nie są złem. Bo czy np. łom sam w sobie jest zły? Nie, tylko w nieodpowiednich rękach. Jeśli używałbyś notatnika do włamań on też nie był by zły a jedynie ten co się włamuje.
No nie do końca tak jest - posiadanie/używanie/zrobienie łomu nie jest zabronione przez prawo, masz natomiast przepis który Dark Smark już cytował:
Zgodnie z art. 269b § 1 kodeksu karnego - kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 2, art. 268 § 2 lub 3 w związku z § 2, art. 269 § 2 albo 269a , a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.[/b]
Mówi on, że już samo napisanie trojana jest karalne (bo głównym zadaniem takiego programu jest zapewnienie dostępu do komputera bez wiedzy/zgody właściciela).
I co do tych dopisków typu "Program napisany tylko w celach edukacyjnych. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jego wykorzystanie niezgodne z prawem." - możesz napisać trojana w dowolnym celu, nie zmienia to faktu że jest to karalne. Tak samo nikt nie będzie Cię oskarżał o to że ktoś użył Twojego programu do włamania - każdy ma swój rozum więc osoba która wykorzysta taki program sama odpowiada za swoje czyny. I na koniec cytat z wiki dotyczący disclaimera:
Legalność i skuteczność takich zapisów jest często dyskusyjna, a pozbawienie klienta ustawowych praw lub wyłączenie odpowiedzialności karnej jest z natury nieskuteczne.[/b]
 

bandito88

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 8, 2007
Posty
114
Czyli znowu nasze prawo pokazuje... A zresztą szkoda pisać
smile.gif
I oni chcą wprowadzić legalną broń
<
Hahaha
A wiecie ile zajmuje przedstawicielom prawa ustalenie adresu IP osoby która wrzuciła jakieś zdjęcie na jakiś serwis
<
3 miesiące
<
Gdzie administratorzy mają zapewne informacje o użytkowniku i plikach przez niego wrzucanych
<
 

abramakabra

Były Moderator
Dołączył
Marzec 16, 2003
Posty
1191
To nie jest do końca tak, obowiązuje domniemanie niewinności a żaden sąd nie udowodni że program został napisany w celu nielegalnego wykradania informacji a nie np. w celu monitorowania połączeń przez administratora sieci co już jest w 100% legalne. Jeśli nie wykorzystujesz takich programów do "złych" celów to za samo posiadanie trojana nic nie grozi : ) Oczywiście teksty typu " tylko w celach edukacyjnych" nie mają żadnej mocy prawnej i nie ma znaczenia czy się to napisze czy też nie ;]
 

hxv

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 9, 2006
Posty
797
Originally posted by abramakabra+--><div class='quotetop'>CYTAT(abramakabra)</div>
żaden sąd nie udowodni że program został napisany w celu nielegalnego wykradania informacji[/b]
Ale nie da się ukryć, że omijanie firewalla, zabijanie procesu AV albo wbudowany keylogger nie są niezbędne do 'monitorowania połączeń' czy czegoś w tym rodzaju, to raczej normalne funkcje trojanów.<!--QuoteBegin-abramakabra

Jeśli nie wykorzystujesz takich programów do "złych" celów to za samo posiadanie trojana nic nie grozi
Teoretycznie tak - wiadomo, policja ja zjawi się u Ciebie zaraz po tym, jak pobierzesz/udostępnisz trojana, nikt nie będzie Cię za to ścigał. Ale w przypadku gdyby zarekwirowali Twój komputer i znaleźli taki syf to najprawdopodobniej znalazłoby się to w oskarżeniu. I co to tego 'nie wykorzystywania trojanów do złych celów' : jak pisałem wyżej, już samo posiadanie jest karalne (wiem, że to raczej martwy przepis no ale póki go nie zmienią/sprecyzują tak to mniej więcej wygląda).
 

bandito88

Użytkownik
Dołączył
Sierpień 8, 2007
Posty
114
Więc powinniśmy żądać od rządu co by posiadanie łomu uznali już za karalne
<
Albo gazówek bo niektórym służą do ataku
smile.gif

Wiadomo nie od dziś że Polska to zacofany kraj jeśli chodzi o cyber Prze .... pisy
<
Niektóre przepisy są zbyt wyostrzone a niektóre (ku naszemu dobru) mają szpary jak dziura budżetowa w MONie
<
Np. Nie legalne jest udostępnianie muzyki i filmów, zaś legalne jest ich posiadanie i ściąganie na nietrwały nośnik(np. HDD)
smile.gif
Oczywiście zasada nie dotyczy programów i gier choć jeśli masz obraz niezainstalowanej gry to raczej też nic ci nie zrobią, bo chodzi o użytkowanie
<
 

maxkrim

Użytkownik
Dołączył
Marzec 16, 2009
Posty
1
Z tego co wiem przewiduje się odpowiedzialność karną za samo posiadanie m.in. programów do łamania zabezpieczeń. Myśle wiec że podobnie jest z trojanami
 

Legalnl

Użytkownik
Dołączył
Październik 8, 2008
Posty
828
hmmm ja sie wypowiem ze nie wiem jak z posiadaniem programow bo np jak sobie sam zrobisz to jest Twoj i mysle ze mozesz go posiadać, jednak karalne jest samo przygotowanie do wlamania itp. poprostu dzialanie na czyjąś niekorzyść, naruszanie prywatnosci. trojan jako trojan nie jest wirusem. zalezy jak sie go uzywa
 

Gondoller

Użytkownik
Dołączył
Luty 21, 2008
Posty
259
To zależy od interpretacji prawa przez sąd i biegłych.. gorzej, że w Polsce jest prawo kontynentalne i precedensy nie istnieją, więc zależy od humory sędziego itd. nie ma co dywagować, tylko robić swoje dalej i nie ujawniać tożsamości. A przynajmniej niepewnym osobom.
 
Do góry Bottom