Dystrybucje Linuxa

Bill

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 10, 2004
Posty
13
Witam, pewnie zaraz mi sie dostanie, ale co tam, wazne zebym otrzymal odpowiedz na swoje pytanie. (ale jestem samolubny
<
)

Chcialem sie, hmmm... no ten....tego....tak bardzo lamersko......zapytac.....Was zaawansowanych Linuxowiczow o to .....jak to powiedziec..........a wiec, jestem lamerem ktory chce sie wreszczie przesiasc na linuxa :oops: ( motywy sa chyba oczywiste :nauka: ) ), a w zwiazku z tym chcialem sie zapytac jaka dystrybucje dla poczatkujacego polecacie i dlaczego?

Dodam, ze umiem troche programowac i skrypty podstawowe w bashu napisac tez umiem, a nawet na partycje dysk podzielic potrafie, wiec powinienem sobie jakos (mam nadzieje) poradzic z instalacja. :faja:

z gory dzikuje za rade.


//Dark, link dla potomnych:
Spis 47 dystrybucji Linux dla hakerów
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

NETKOJI

Były Moderator
Dołączył
Sierpień 31, 2004
Posty
113
O człowiecze... poruszyłeś temat, który niejednokrotnie wywołuje wojny na temat tego, która dystrybucja jest lepsza od innych i dlaczego
<

Ale jeśli chodzi o coś dla nowicjuszy... to podejrzewam, że większość ludzi zarekomenduje Mandrake albo Red Hat. Przyczyną tego jest głównie sposób instalacji - wszystko można przeprowadzić w trybie graficznym (na podobieństwo Windows), a dodatkowo np. Mandrake ma wiele narzędzi "autokonfiguracyjnych" (których standardowo, bądź w ogóle nie ma dla innych dystrybucji).

Ja zaczynałem na Red Hat 6.0
 

Barca

Użytkownik
Dołączył
Marzec 10, 2004
Posty
449
Słusznie. Mandrake miałem 5 dni i prawie się do Linuxa przez niego zraziłem. Nie żartuję ale częściej mi się wieszał niż Windows i w ogóle nie masz kontaktu z plikami konfiguracyjnymi bo wszystko robisz w GUI. Teraz mam Slacka i wiem już że przy nim zostanę, robisz wszystko co chcesz i jak chcesz, i zawsze się czegośc nauczysz. Żeby jeszcze tylko ta IrDA działała jak trzeba...
smile.gif
 

sc0rp10n

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 2, 2004
Posty
191
Osobiscie uwazam ze Mandarynka jest zbyt mulltimedialna, na poczatke polecil bym Aurox, Red-Hat, odradzil bym Slacka ,czy pld nie wspominajac juz o debianie. Uwazam ze trzeba zaczac od czegos lekkiego a np taka instalacja w PLD bedzie granica nie do pokonania dla osob nie majacych nigdy stycznosci z linuksem.
Osobiscie uzywam w domu Auroksa poniewasz ma sporo dodatkowego softu i jest bajecznie prosty w instalacji.
Z zalozenia miala byc to dystrybucja dla poczatkujacych uzytkownikow, jest sporo skryptow ktore same konfiguruja system np skrypt do automatycznej instalacji javy w przegladarce. Pamietam jak robilem to recznie pierwszy raz zajelo mi kilka godzin, teraz zajmuje kilka sekund.
Odradzam jednak auroxa 9.3(sporo bledow) , radze sie skupic na 9.2 (troche stare jadro wiec na serwer sie nie nadaje ale do domu owszem) niestety , 9.4 nie testowalem
 

Bill

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 10, 2004
Posty
13
Dziki za pomoc, mam sie teraz nad czym zastanawiac.
<

Mam jeszcze jadno pytanie, czy jezeli chodzi o dystrybucje Linuxa instalowana na Laptopie, polecacie jakas szczegolna, czy tez kazda z wyzej wymienionych jest odpowiednia?
 

barn

Użytkownik
Dołączył
Kwiecień 7, 2005
Posty
23
Nie ma juz mandrake tylko mandriva ;]

btw. linuks to linuks i jak ktos kumaty to zarowno w slacku (
Jak kraść to miliony, jak ruch*ć to księżniczki a jak linux to slackware!)
<
, mandrivie czy debianie da sobie rade, teraz jest nowa dosc juz popularna dystrybucja Ubuntu zaleta jest to ze ze strony mozessz sobie zamowic wytloczone plytki razem z wysylka do domu za free (a przynajmniej bylo tak jakis czas temu warto sprawdzic)...
 

webs

Użytkownik
Dołączył
Grudzień 24, 2002
Posty
19
Fedora Core

Jak szukasz połączenia klasycznego Linuksa razem z łatwością instalacji to polecam Fedora Core. Wersję wybierz sam w zależności jakiego masz kompa. Instalowałem od wersji 1 do najnowszej 4 i nigdy nie miałem problemów. Możesz uzywać zarówno trybu graficznego jaki i otworzyć konsolę, zalogowac się jako root i wklepać przykładowo yum update, aby aktualizować system jak i oprogramowanie. Fedora 1 bez problemu pracuje u mnie na kompach starszych Celeron 677 jak wystarczy dla Fedory 4 z Athalonem 1800 i 256 RAM pamięci. Mam na niej łącznie 4 kompy. Rozpoznaje bez problemów monitory LCD oraz nie mam kłopotów przy pracy z zestawem radiowym Logitecha. Jest stabilana i ma silne wsparcie komercyjnych wersji Red Hat przez firmę. Co ważne, aby wyświetlała sie ikonka powiadamiająca o aktualizacjach nie jest wymagana rejestracja i podawanie swoich danych . System podobał się też każdemu, który pracował na innych Linuksach i były zainteresowane instalacją Fedory u siebie. To dobry, stabilny system.
 

Pepi

Użytkownik
Dołączył
Maj 29, 2004
Posty
245
na poczatek polecam zaznajomic sie z jakas LIVE CD

potem przejsc do instalki tych livecd

LiveCD ktore moge polecic
Knoppix3.7
Hakin9.live na auroxie
no i oczywiscie navynos na gentoo

puki co siedze o ile moge na navynos

ale jak sobie kupie nowy dysk to tylko i tylko Slackware :!:
 

diabel666

Użytkownik
Dołączył
Październik 13, 2005
Posty
2
super zaczynaliscie od mandrivi.....niezle, ja od Gentoo...a teraz mam slacka....mandrivie kiedys mialem tylko przez 27 minut....
 

Quentin

Użytkownik
Dołączył
Listopad 12, 2003
Posty
49
super zaczynaliscie od mandrivi.....niezle, ja od Gentoo...a teraz mam slacka....mandrivie kiedys mialem tylko przez 27 minut....[/b]
Ty to jesteś ostry gość...

P.S.
Rozumiem, że obsługi klawiatury też się uczyłes w trakcie instalacji Gentoo?
 

zeusik_

Użytkownik
Dołączył
Wrzesień 27, 2002
Posty
586
mialem kiedys slackware, fbsd openbsd i redh ata

najlepszy byl slackaware.

teraz mam windowza98 i tez jestem zadowolony
<
 
Do góry Bottom